Tiroit Hastalıkları ve BelirtileriTiroit metabolizmanın çalışmasıyla yakından ilişkili bir organdır. Boyunda yer alır ve bazen sözlüklerde “kalkanbezi” olarak da anılır; ama daha çok kelebeğe benzetilmektedir. Salgıladığı T3 ve T4 bezleriyle metabolizmanın çalışma hızını düzenlemektedir. Bu hormonların eksik ya da fazla salgılanması durumunda ciddi sağlık problemleri oluşabilmektedir. Günlük hayatta en sık dikkat çeken şikayetleri; düzenli beslenmeye rağmen kilo alamama, kilo verememe ve halsizliktir. En çok karşılaşılan tiroit hastalıkları ise guatr, hipotiroidi ve hipertiroididir.

Guatr tiroit bezinin büyümesine verilen isimdir ve iki şekilde gerçekleşebilmektedir. Bunlardan ilki nodülsüz guatr, ikincisi ise nodüler guatrdır. Nodülsüz guatrda tiroit bezleri karşılıklı olarak simetrik bir şekilde büyümüştür ve tiroit bezi içinde nodül bulunmamaktadır. Nodüllü guatrda ise tiroit bezinin içinde bir veya birkaç nodül bulunmaktadır. Tiroit nodülleri çok sık karşılaşılan bir durumdur ve tiroit kanserine ilişkin ipuçları vermektedir. Yüksek bir ihtimal olmamakla birlikte nodüller kanser habercisi olabilir. Çok sayıda nodül bulunuyorsa eğer kanser riski daha düşüktür.

Tiroit hastalıklarından günlük hayatımızda en çok karşımıza çıkanlardan birisi de hipertiroididir. Hipertiroit, tiroit bezinin gereğinden fazla çalışması yani vücudun ihtiyacı olandan daha fazla hormon salgılamasıdır. Hipertiroidi sonucunda vücuttaki organların işlevlerinde hızlanma gerçekleşir. Bu hastalığın en büyük belirtileri; ellerde titreme, hızlı kilo kaybı, sıcağa tahammül edememe, aşırı terleme, ishal, saç dökülmesi duygusallık ve aşırı heyecandır. Bu hastalıkta asıl tedavi yöntemi hormonların az salgılanmasını sağlayacak ilaçların kullanılmasıdır. Ancak tiroit hormonlarının dokulara olan etkilerinin azaltılmasına yönelik ilaçlardan da faydalanabilir.
Hipotiroidi, tiroit bezinin çalışması gereken miktarda çalışmaması durumudur. Bu hastalığın en önemli belirtileri; aşırı yorgunluk, halsizlik, çabuk üşüme, kabızlık, konsantrasyon güçlüğüdür.

Tiroit Hastalıklarına Ne Sebep Olur?


Tiroit hastalıklarından hipotiroide tiroit bezi ameliyatları sebep olabilmektedir. Tiroit bezinin bir kısmı alındığı için tiroit bezi küçülür ve vücudun ihtiyacı kadar hormon salgılayamaz. Bir diğer sebebi için haşimoto hastalığıdır. Bu hastalıkta önce guatr vardır ve sonra tiroit bezi küçülür ve bu küçülme sonucunda vücuda yeterli hormonu salgılayamaz hale gelir. Tiroit hastalıklarının en yaygın sebeplerinden birisi de insanların yeterli tiroiti alamamasıdır.