Sizin Bağımlılığınız Ne?İnsanların kendisine zarar verdiğini bilmesine rağmen bir şeyi yapmaya ısrarla devam etmesine ve bu şeyi yapmaktan uzaklaşamamasına, uzaklaştırıldığı takdirde de zihinsel ya da fiziksel birtakım değişimler yaşamasına bağımlılık denir. Bağımlılığın pek çok çeşidi olabilmektedir. Bağımlılık dendiğinde insanların aklına ilk gelen şey madde bağımlılığıdır. Ancak bağımlılık çeşitleri son derece fazla sayıdadır.

Bağımlılık çeşitlerini öncelikle 2’ye ayırmak gerekir; bunlar fiziksel ve psikolojik bağımlılıklardır. Fiziksel bağımlılıklarda vücut bu maddeye ihtiyaç duymaktadır ve ihtiyaçlarını karşılayamadığı takdirde, bulantı, kusma, terleme, ateş gibi yokluk belirtileri çekmektedir. Psikolojik bağımlılıkta ise kişinin vücudu bu maddeye ihtiyaç duymaz; ancak kişi mutlu olabilmek için bu maddenin varlığına ihtiyaç duymaktadır. O olmadan mutlu olamayacağına inanır, yokluğunda ise sinir ve depresyon gibi durumlar yaşamaktadır. Fiziksel bağımlılık psikolojik bağımlılığa oranla daha kötü görünmektedir; aslına bakarsanız tedavi anlamında psikolojik bağımlıları daha zorlu bir süreç beklemektedir. Zaten öncelikle psikolojik bağımlılıklarda tedavi kişinin isteğine bağlıdır, herhangi bir tıbbi ya da medikal müdahale hastayı iyileştirmek için yeterli olmayacaktır.

Bağımlılık Türleri Nelerdir?

İlk başta hepimizin bildiği alkol bağımlılığı ile başlayalım. Alkole ulaşmak kolay olduğu için ve insan üzerinde mutluluk verici bir etkisi olduğu için alkol bağımlılığı günümüzde epey yaygındır. İnsanların sosyal içici olarak başladıkları bu yolculukta alkol kullanımı her geçen gün artmaktadır. Önceleri haftanın sadece bir günü içerken ilerleyen zamanda bu 2 gün, 3 gün olur ve bir bakarsınız artık haftanın her gününü içerek geçiriyorsunuz. Yine ilk zamanlarda sadece akşam saatlerinde içmeye başlarken alışkanlık ilerledikçe gündüz saatlerinde hatta sabah yataktan kalkar kalkmaz bile içmeye başlarsınız. Hepimizin bildiği gibi sigara bağımlılığı da içerdiği nikotinden kaynaklı bağımlılık yapan bir maddedir. Pek çok hastalığın yanında kanser riskini de epey yükseltir.
Bağımlılık çeşitleri arasında en tehlikeli olanı madde bağımlılıklarıdır. Bunların içerisinde başta extacy(MDMA), kokain, eroin gelmektedir, esrar da madde bağımlılığı sayılabilir. Esrar yani marijuana aslında psikolojik bağımlılık yapmaktadır. Diğer maddelerden kaynaklanan bağımlılık ise fiziksel bağımlılıktır.

Bunlar haricinde sayılabilecek bağımlılık çeşitleri ise; Spor bağımlılığı, seks bağımlılığı, insan bağımlılığı, kafein bağımlılığı, yeme bağımlılığı, kumar bağımlılığı ve internet bağımlılığıdır.