Nedeni Açıklanamayan Kısırlık


Çiftler ve doktorlar açısından da oldukça önemli olan durum nedeni belli olmayan kısırlıktır. Bu durumda hem doktor hem de çiftler zorlu bir dönemden geçerken, doktorların neden kaynaklandığını bulmadığı ve çözemediği bu tarz vakalar genellikle sonuç vermez. Normalde sebebi belli olan ve bundan kaynaklı yapılan tedaviye cevap vererek hamilelik durumu yaşayan çiftler, nedeni açıklanamayan kısırlıkta aynı tedavi uygulansa da işe yaramamaktadır. Kısırlık durumu 1 yıl boyunca düzenli olarak ilişkiye giren ve gebe kalmayan çiftler için düşünülmektedir. Bu durumlarda genellikle doktora giden çiftlerin nedenleri araştırılır. Nedenlere bağlı olarak ise üç farklı ilaç kullanımı gerçekleştirilir.
Kısırlık durumu genellikle 15 ile 45 yaş arasında ki bayanların %10’unda bulunmakta olup, bu orana kıyasla ise sebebi belli olmayan kısırlıklar ise %15 ile %20 sini kaplamaktadır.

Kısırlıkta Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kısırlık gibi duruma kapılan ve çocuk isteyen çiftler ilk olarak doktora gittiklerinde fiziksel muayene gerçekleşmesi gerekmektedir. Daha sonra ise gerekli olan tahliller ve testlerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu durumlar ele alındıktan hemen sonra ise çıkan sonuçlara göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tabi ki uygulanan tedavi genellikle sebebi belli olan kısırlıklarda sonuç vermektedir. Belli olamayanlar için hangi tedavi yöntemi uygulansa da sonuç vermesi oldukça zordur. Tabi ki imkânsız olmasa da çoğunluk olarak tedavi yanıt vermez.
Böyle durumlarda genellikle gerekli tedavi sonrasında sonuç vermiyor ise tüp bebek gibi yöntemlere başvurulmaktadır. Sonuç olarak anne ve babanın yaşlarının geçmesi ve çocuk istemelerinden kaynaklı olarak devletinde tüp bebeğe verdiği maddi destek ile yapılması oldukça mümkündür. 

Genellikle sebebi belli olmayan kısırlıklarda yapılan tüp bebek uygulamaları ilk seferde tutmaktadır. Bu şekilde hamile kalarak çocuğunuzu dünyaya getirmeniz mümkündür. Bunların dışın da tabi ki de hamile kalmanız imkânsız olmayıp, beklemediğiniz bir anda hamile kalarak çocuğunuzu dünyaya getirebilirsiniz. Doktor ile hasta arasında yapılan bu karar aşamasın da sizlerin kararı oldukça önem arz etmektedir.

Bazı ilaçlar ile hamile kalan bayanların da olduğu aşikârdır. Fakat bu ilaçları doktorunuzun tavsiyesi olmadan kendiniz kullanmanız sağlıklı bir gebelik için yanlış uygulama olacaktır.