Kulak Çınlaması Neden Olur ?


Bu çınlamalar hemen hemen her gün hepimizin başına gelmektedir. Önemsiz görülen bu çınlamalar belli bir hastalığın habercisi de olabilir. Bu çınlamalar sürekli hale geldiyse, Günlük hayatınız da önem teşkil etmeye başladıysa ve baş dönemsi, baş ağrılarına da sebep oluyorsa bir doktora başvurmanızın vakti gelmiş demektir. Kulak için de olduğu gibi bu çınlama bazen de kafanın içinden de gelmektedir. Bu bir süre sonra dikkat dağıtmaya neden olabilir. Bu sesler vızıldama, uğuldama, çınlama şeklindedir. Bazı çınlamaların kaynağı belirlenme yedebilir.

İşitme Kaybı Oluşur mu?

Kulak çınlamaların da işitme kaybı gözükmesi çok yüksek bir ihtimal değildir. Yaş ilerledikçe bu ihtimaller artmaya başlar ve zamanla çoğalır. İşitme sinirlerinde ki hassasiyet bir düre sonra azalır ve kulak çınlaması başlar.  Kulak çınlaması neden olur sorusuna cevap olarak şunları söyleyebiliriz. Gürültülü ortamlarda müzik dinlenmesi, yaşın çok ilerlemesi,  Kulaklıkla çok yüksek sesle dinlenen müzikler sebep olabilirler. Kulak çınlaması aslın da sık yaşandığı zamanlar da çok önemsenmesi gereken bir durumdur. Bu sebepten dolayı böyle bir problem yaşıyorsanız mutlaka bir hekime danışmanızı öneriyoruz.  

Kulak Çınlamasının Diğer Sebepleri

Kulak çınlaması neden olur bu oldukça merak edilen bir sorudur. Bunun cevabı olarak başka nedenlerde gösterebiliriz. Kulak çınlamasının diğer nedenlerine şöyle bir bakalım;

ü  Kulağı etkileyen rahatsızlıklar
ü  Kulak kiri oluşması
ü  Kulak kemik değişimleri
ü  Meniere hastalığı
ü  Anemi (kansızlık)
ü  Baş boyun yaralanması
ü  İlaçlar
ü  Yüksek tansiyon
ü  Hipertroid
ü  Damar tıkanıklığı
ü  Eklem bozuklukları
ü  Baş boyun tümörü

Gibi nedenler de kulak çınlaması neden olur cevabını alabiliriz. Kulak çınlamaların da en çok rastlanan neden ise günümüz de çokça telefon kullanılmasıdır. Saatlerce yapılan telefon görüşmeleri yüzünden çok fazla çınlamalar olabilir. Bu çınlamalar haddinden fazla çoğaldı ise bir hekime gözükebilirsiniz. Sizler de bu gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız. Çok daha ilerlemeden tedaviye başlayabilirsiniz. Bu çınlamalar ciddiye alınmadıkça işitme kaybına neden olabilir. İşitme kaybının çok genç yaşlarda da çok sık rastlandığını baz alırsak bu belirtilerden en küçüğünü bile ciddiye almamız gerekebilir.