Kıl Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi


Kıl dönmesi koltuk altın da, kasıkta ve kuyruk sokumun da bulunan içi kıl dolu olan bölgelerdir. Vücudun başka bölgelerin de seyrek olarak ta bulunabilir. Sık sık iltihap ve akıntı yaşanır. Kıl dönmesi belirtileri çok göze batmayan belirtiler olduğu için, bu rahatsızlık çok geç belli olur. Daha sonra akıntılar meydana gelince bu hastalığın ilerlediği konusun da fikir oluşur. Hastalar da bu akıntılardan sonra bu hastalığın farkın da olurlar. Genel de bazı hastalar bu durumun farkındadırlar ama utandıkları için tedavi olmak istemezler. Çok klişe olacak belki ama Tıpta ayıp yoktur. Bu sözü söylemelerinde de bir sebep vardır. Sizler utanarak, çekinerek bu hastalığın geçmesini bekleyemezsiniz çünkü bu rahatsızlık kendiliğinden geçebilecek bir rahatsızlık değildir. Tedavi şarttır. Kıl dönmesi belirtileri ve tedavisi ile ilgili araştırmalarınızı mutlaka yapmalısınız.

Ameliyat Çeşitleri

Ameliyat çeşitlerinden ilk olarak doktorların en çok tercih ettiği yöntem açık bırakma yöntemidir. Bu yöntemde kılın olduğu bölge kıl yuvası alındıktan sonra açık bırakılır. Ve 4-6 ay içerisin de iyileşme başlar. Zamanla yara kendi kendine kapanır. Günlük pansuman yapılmalıdır. Bu teknik evet çok tercih ediliyor ama ilerlemeyen durumlar da iyileşme aşaması kısa sürdüğü için çok tercih edilmiyor. Bir diğer yöntem çıkarma ve dikiş yöntemidir. Bu yöntem de kıl yuvasından çıkartıldıktan sonra “hemovak” konularak geri dikilir. Sık kullanılır ama çok ağrı yapar bu yöntem o yüzden iki hafta kadar sırt üstü yatılması gerekmektedir. Kıl dönmesi belirtileri ve tedavisi için yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Kıl Dönmesi Belirtileri İçin Neler Yapılmalı?


Kıl dönmesi için en ufak bir şikâyet bile ciddiye alınmalıdır. Çünkü başlangıçta tedaviye başlanırsa sizlerin daha kolay bir ameliyat geçirmesi ile bu işlem sonuçlandırılabilir. Ama tedavi süresi uzarsa yani şikâyetlerinizi doktorunuza bildirmezseniz çok daha farklı sorunlarla ve ağır ameliyatlarla karşılaşabilirsiniz. Erken Kıl dönmesi belirtileri ve tedavisi uygulamasın da daha az acı yaşayacağınızı ve iyileşme oranınızın çok daha yüksek olacağını belirtmek isteriz. Kıl dönmesi hastalığı oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Tedavi işlemlerinden korkmayınız.