Kadınlar Aşırı Tüylenmeye Neden Olan Hastalıklar


Aşırı Tüylenme Nedir?

Aşırı kıllanma, vücudun belli bölgelerinde oluşan kılların koyu renkli ve kalın olmasıdır. Başka bir ifadeyle erkeksi bir kıllanma olarak da ifade edilebilir.
Son zamanlarda aşırı tüylenme kadınlarda görülen önemli bir sağlık sorunu olup bu sağlık sorunu ile başa çıkmak hiç de kolay değildir. Kadınlarda aşırı tüylenme deyince burada ilk aklımıza gelen erkek tipi tüylenmedir. Peki, erkek tipi tüylenme nasıl olur diye soracak olursanız? Bıyık, sakal göğüs arası, karın bölgesindeki tüylenmelerdir. Bu tip tüylenmelerin kadınlarda görülmesi normal değildir. Nedeninin araştırılması ve tedavi edilmesi son derece önemli bir olaydır.

Aşırı Tüylenme Neden Olur?

Kıl, tüy deyince hemen ilk akla gelen erkeklerdir aslında. Onlar için artık simge olan bu kavramlar, son zamanlarda kadınlarımız için büyük bir sorun anlamına gelmektedir.
Öyle ki her ne kadar fiziksel bir sorun gibi görünse de zamanla psikolojik sorun haline de gelebiliyor. Özellikle yüz bölgesindeki tüylenmeler büyük bir utanç duygusunu insanlara yaşatmaktadır. Tabi ki aşırı tüylenmeler normal olmamakla birlikte altında yatan nedenler olabilir. Kimi zaman kullanmak zorunda kaldığımız ilaçlar, bunlara bağlı ortaya çıkan rahatsızlıklar ve başka başka sebepler aşırı tüylenmeye yol açabilir.

Kadınlarda Normalin Dışında Oluşan Tüylenmeler Neden Olur?

Herkesin vücudunda belirli oranda tüy bulunmaktadır. Fakat kadınlarda bazı durumlarda sebebi bilinmeyen, genellikle hormonal nedenlere bağlı olan aşırı kıllanma sorunu görülmektedir. Androjen dediğimiz, yani erkeklik hormonuna duyarlı kıllar büyük bir sıkıntı halini almaktadır. Hormonal dengesizliklerin yanında bazı rahatsızlıklar da tüylenmeyi beraberinde getirmektedir. Özellikle yüz bölgesinde aşırı tüylenmenin altında genellikle bir sorun görülmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için nedeninin bilinmesi önemlidir.

Tüylenmeye Neden Olabilecek Hastalıklar

Tüylenmenin en büyük sebebi hormonal dengesizlikler demiştik. Bunun yanında; kadın hastalıkları, yumurtalıklarda oluşan kistler, Polistik over sendromu, troid hastalıkları, hipofiz bezi hastalıkları, diyabet,  tümör tüylenmeye neden olabilecek rahatsızlıkların başında gelmektedir.

Tedavisi

Her ne sebeple olursa olsun kadınlarda meydana gelen aşırı derecede tüylenme ciddiye alınması gereken bir durumdur. Yapılan testler sonucunda tespit edilen hormon seviyelerine göre uygulanacak tedavi yöntemi önemli bir adım olacaktır. Eğer böyle bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız ihmal etmeden bir uzmana başvurmanız doğru olacaktır.