Hamilelik Döneminde Grip


Kadınlarımızın 9 ay beklediği ve bu süreçte sabırla her şeye dikkat ettiği ancak bir yerde yanlış yaptığı bir gerçek vardır. Kadınların çoğu yaz aylarında denize girip üşüterek grip olmaktadır. 

Hamilelikte grip olan kadınların genelinde olan bu sorunların içinde kadın doğum doktorlara gidip muayene olması en yararlı yöntem olup hamilelik dönemlerinde grip süreci riskli olabilir. Bazı kadınlar bu durumu çok dikkate almamakla birlikte, geçer diyerek hiçbir şey yapmamaktadır. Bu durum 9 ay taşıdığı çocuğuna zarar vermektir. Kadınların önemsemediği her durum için özellikle hamile olan kadınların önemsenmesi gerektiğini göstermektedir. Dünya çapında olan ve verilere bakıldığına doktorların uyardığı ve özellikle hamile kadınları uyarıldığı gözlenmektedir. Kadın doğum doktorları hamile olan kadınları her ay hatta mümkünse her hafta muayene gelmelerini söylemekte olup ısrarla bunun altını çizmektedirler.

Hamilelikte Grip Tehlikeli mi?

Kadınların genelinde hiçbir şeyim yok demekle yetinmekle olup bazıları ise abartarak doktora gitmeyip evde kendince yapılan bitkisel çaylar ve bitkisel bir sürü şeyler denemektedirler. Hamilelikte grip olan kadınların bu tür bitkisel şeyleri denmeden önce doktorlarına sormaları ve ona göre kullanmaları gerekir. Bazı bitkisel ilaçlar çocuklarına zararlı olup bazıları ise sancıların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Hamile olan kadınların her şeye dikkat etmesi gerekmektedir. Kadın doğum doktorların da söylediği gibi grip hafife alınmaması gereken önemli bir hastalıktır.  Hamile olan kadınların tabi ki de kaç aylık olduklarına bağlıdır bunları açıklamak gerekmektedir. Aksi takdir de bu durum çocuk düşmelerine kadar gidebilir.


Kadın doğum doktorların da söylediği gibi grip döneminde bebeklerinizin kaç aylık olduğu da çok önemlidir. Öncellikle bir aylık olanlar için grip ve 4 aylık veya 7 aylık olanlar için grip aşaması farklı ilerlemektedir. Önceliğimiz olan çocuk diyoruz ama kadınlarında bu grip dönemde çok dikkat etmesi gerek. Cerrahi gerektiren işlemde ise evde durmamak ve kadın doğum doktorlarının gözü önünde bulunması ve ani bir ataklar geçirmemesi gereklidir. Bunların içinde kadın doğum doktorlarının bazı ilaçlarını her hamilenin içtiği gibi bazı kadınlarının abartarak içtiğiniz söylemekten geri kalmak istemiyorum çünkü çok endişe edip çok içmek veya çocuğa hem de doğum yapacak olan anneye çok zararlı olabilir.