Gözaltı Morlukları Nedir Nedenleri Nelerdir ?


Sabah kalktınız aynaya baktınız ve o da ne sanki bütün gece dayak yemişçesine gözünüzün etrafında oluşan morluklar. Ne kadar can sıkıcı değil mi? Zaman zaman ortaya çıkan gözaltı morluklarından kurtulmak için sizlere önereceğimiz doğal çözümleri denemeye ne dersiniz. Bu gözaltı morluklarının çözümlerinin yanı sıra tabi ki nedenleri de oldukça önemlidir. Sizlere bu konuyla ilgili detaylı bilgileri yazımızın devamın da bildireceğiz.

Gözaltı Morluklarının Nedenleri

Gözaltı morluklarının en önemli nedenleri stres, yorgunluk, uykusuzluk ve aşırı tuz tüketimi olabilir. Ayrıca genetik nedenler, güneş ışınları, demir eksikliği de nedenler arasındadır. Bilinçsizce kullandığımız kremlerle kaş yapayım derken göz çıkartabiliriz. Kapatıcı kremler iyileştirmek yerine yeni sorunlar yaratabilir. Bitkisel ve doğal çözümler ile daha kısa sürede bu sorundan kurtulmanız mümkün.

Gözaltı Morluklarından Kurtulmanın Yolları

Gözaltı morluklarından kurtulmak için ilk yapmanız gereken beslenme düzeninize dikkat etmek olmalıdır. Düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz. C ve E vitamini almaya özen gösterin. Kahve, sigara, alkol gibi alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız. Her gün düzenli ve bol su içmelisiniz. Sallama olarak tükettiğiniz çayları çöpe atmak yerine gözünüze masaj olarak yapmanız etkili olacaktır. Göz bölgesine yaptığınız makyajın temizliğine dikkat edin.  Çiğ patates ve salatalığı göz kapaklarınıza koyarak dinlendirin. Zaman zaman gözlerinize soğuk su, süt ve buz ile kompres uygulamayı ihmal etmeyin.


Aslında sağlıklı beslenerek ve düzenli bir yaşama sahip olarak gözaltı morluklarından kurtulabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken uyku düzeni olacak olup, daha sonra ise yedikleriniz ve içtikleriniz olacaktır. Gözaltı morluklarınız düzene rağmen geçmiyor ve sürekli kalıyor ise o zaman bir hekim tarafından muayene edilmeye ihtiyacınız var demektir. Çünkü vücutta oluşan her durumun belli bir nedeni bulunmaktadır. Bu nedeni ise ortaya çıkaracak olan kişi ise alanda tecrübeli olan kişiler olacaktır. Bundan kaynaklı olarak kalıcı olan ve denemelerinize rağmen morlukları geçirememeniz durumunda hemen bir hekime görünmenizde fayda vardır. 

Yukarıda saydığımız nedenlerin yanı sıra zayıflıktan ve çok ağlamaktan a gözaltı morarması yaşanabilir. Zayıflık olan için tek çare kilo almak olurken, ağlamadan kaynaklı olan ise zamanla kendisi düzelecektir.