Burun Tıkanıklığı Neden Olur Nasıl Geçer?

Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı çok önemsenmeyen ama bazı durumlarda hayati sorunlara yol açan çok sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Burun tıkanıklığı insana rahatsız edici bir durumdur. Sinüzite dayalı olarak görülen burun tıkanıklığı çoğunlukla soğuk ve kirli havalarda görülmektedir. Burun tıkanıklığı neden olur nasıl geçer hakkında burun tıkanıklığı olduğu zaman burun açıcı fısfıslar kullanılması gerekmektedir.  Burun tıkanıklığı insanın gece uykusunu zehir etmektedir.

Burun Tıkanıklığı Sebepleri

Burun tıkanıklığı sebeplerinin arasında en çok yaygın olan durum hava şartlarıdır hava şartlarında burun tıkanıklığına sebebiyet veren durumların içinde bulunduğumuz havanın dumanı ya da sisinin fazla olması en büyük etkendir. Kışa aylarında kullanılan yakıt dumanlarının havaya yayılması sonucunda nefes olarak burundan içeri çektiğimiz zaman burun içindeki kıllar havanın içerisindeki kötü zarar verici maddeleri emer ve burnumuzdan içeri temiz hava çekmemizi sağlar bu biriken kötü maddeler burnumuzda bir katı madde haline gelir ve burun tıkanıklığına yol açar. Sirke türleri hangi tür odluğu fark etmez buruna su gibi çekildiğinde burun içerisindeki kılların emdiği hava içindeki kötü maddelerin oluşturduğu katıyı dışarıya atmış ve burun içini temizlemiş olur. Bunun gibi burun için burun tıkanıklığı için satılan birçok ürün eczanelerde ve aktarcılarda raflarda yerini almaktadır.

Burun Tıkanıklığına Tedaviler

Öncelikle burun tıkanıklığı yaşayan bir bireyin nemli ortamlarda durması gerekir. Nemli ortamlar burun tıkanıklığını açar. Burun tıkanıklığı hastalıkların nefes almak zorlandığın da cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır.  Geceleri ağzı açık uyuluyorsa sabah yorgun kalkılıyorsa doktora başvurulması gerekmektedir. Bu sebeplerin altında uyku apnesi yatmaktadır. Zamanında tedavi edilemeyen uyku apnesi kalp krizlerine yol açmaktadır. Burun tıkanıklığı o kadar da çok önemsenmeyen bir durum olsa da bir süre aynı kalması kişinin akciğerlerinden aldığı hava solunumunun dengesini bozmaktadır. Bu denge bozukluğu ileriki dönemlerde birçok hastalığa sebebiyet verebilir eğer sizdeki burun tıkanıklığını ileri düzeyde olarak düşünüyorsanız tedavi için doktora başvurabilirsiniz. Sağlık bakanlığının onay verdiği burun damlaları ve burun spreyleri de bulunmakta. Önerilerimiz arasında aynı zamanda burun kıllarının koparılmaması burun kıllarının aslında akciğerlerimiz için çok faydalı olduğunu da belirtelim.