Boğaz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Neden Olur
Günümüzde en sık çekilen bir hastalık olan ve toplumu etkileyen boğaz ağrısı virüslerin ve bakterilerin sonucunda oluşur. Boğaz ağrısının en önemli sebeplerinden olan bakteriler ve virüsler dışında sinüzit, reflü, akciğer enfeksiyonları ve tümörler de boğaz ağrısına sebep olmaktadır. Sık olarak ateşlenme, yutma güçlüğü ve öksürük ile birlikte görülen boğaz ağrısı sonbahar kış aylarında çok sık görülmektedir.


Boğaz Ağrısı Nedenleri ve Tedavileri Nelerdir?
Boğaz ağrısı tedavilerinde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Boğaz ağrısı neden olur nasıl geçer ile merak edilen ve boğaz ağrısının sebeplerinden oluşan farenjit Boğazların tahriş alması ve iltihaplanması sonucu oluşan farenjit kronik bir hastalıktır. Farenjit hastalığının geçmesi için sigaranın bırakılması gerekmektedir. Sigara bırakılmadığı takdirde farenjit hastalığının tedavisinde tam bir netice alınamaz. 

Tiroit ve guatr hastalığı da boğaz ağrısına sebep olmaktadır. Boğaz ağrısı neden olur nasıl geçer hakkında boğaz ağrısına sebep olan bir diğer hastalık Tümör hastalığıdır. Tümör hastalığı boğazda dilde ve nefes borusunda oluşmaktadır. Bu bölgelerde oluşan tümör boğaz da yutkunma zorluğuna ve ağrıya da sebep olmaktadır. Tümör hastalığı ile ortaya çıkan boğaz ağrıları uzun sürmektedir. Alerjik hastalıklarda boğaz ağrısına yol açmaktadır. Alerjik hastalarda çok sık rastlanan geniz akıntısı boğazda ağrımaya yol açmaktadır hava kirliği, sıcak ve soğuk havalar, kuru ortamlar boğaz ağrılarına sebep olmaktadır.

İki haftadan daha uzun süren bu bulgular dikkate alınmalıdır. Boğaz ağrılarının azaltılması için ılık sıvı tüketimi artırılması gerekmektedir.   Yatılan odanın kuru olmaması için oda nemlendirilmelidir. Nefes almada güçlük, yutmada güçlük kulak ağrısı hissedildiğinde ve bu hissedilenler 10 günden fazla sürüyorsa doktora gidilmelidir.  Doktorların tavsiye etmediği antibiyotikler kullanılmamalıdır. Boğaz ağrısı neden olur nasıl geçer merak edenler yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.