Sağlıksız Beslenmenin Sonu: Obezite


Artık günümüzde herkesin işi başından aşkın. Bir evi geçindirmek için sadece bir kişinin çalışması kesinlikle yeterli değil. Bu yüzden de yetişkin olan herkes artık kendi ayaklarının üzerinde durmaya çalışmaktadır. 

Ancak şu günlerde kendi ayaklarının üzerinde durabilmek hiç de sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle de geçerli bir lisans eğitiminden diplomanız yoksa zorlu çalışma şartları sizi beklemektedir. Bu şekilde çalışan ebeveynlerin evde yemek hazırlama lüksleri yoktur. Zaten bütün gün çalışmış ve eve yorgun argın gelmişlerdir. Ki hatta çoğu zaman eve geldiklerinde yemek saati bile çoktan geçmiştir. Böyle bir ortamda büyüyen çocuklar daha çok dışarıdan beslenme alışkanlığı kazanırlar. Bu bir sağlıksız beslenme biçimidir. Sürekli olarak bu şekilde beslenen çocuklar zaten genel olarak dışarıdan ev yemekleri değil de fast food tercih etmektedirler.
Sonuçta henüz sağlıklı ve sağlıksız beslenme ayırımının bilincine varacak yaşta değillerdir; dikkat ettikleri tek şey yedikleri yemeğin lezzetli olup olmadığıdır. Çocuklarda Obezitenin bu kadar sık görülme sebebi ailenin beslenme denetiminde yetersiz kalması ve fast food zincirlerinin günümüzde çoğalmış olmasıdır. Obezite yalnızca çocuklarda görülmemektedir. Pek tabii yetişkinlerde de çok sık rastlanmaktadır. Sebep olarak gösterebileceğimiz ilk şey yine aynı şekilde sağlıksız beslenmedir. İkinci bir diğer sebep ise hareketsizliktir. İnsanlar kimi zaman markete gitmeye hatta oturduğu yerden kalkıp tuvalete gitmeye bile üşenmektedir. Hareketsizliğin sebep olduğu tek hastalık Obezite de değildir. Vücut hareketsiz kaldığı zaman pek çok organ da zarar görmektedir. Bu yüzden gün içerisinde hareketli bir hayat yaşamanın yanı sıra aynı zamanda sporunuzu da ihmal etmemelisiniz.

Obezite Önlenebilir


Obezite her zaman sağlıksız beslenmeden kaynaklanmamaktadır. Kimi zaman hormonal bozukluklardan da kaynaklanabilmektedir. Böyle durumlarda da kaderinize boyun eğip bu hastalıkla yaşamaya alışmamalısınız. Öncelikle sağlıksız beslenme alışkanlığınız varsa onu hayatınızdan çıkartmalısınız. Sonrasında ise alacağınız profesyonel bir yardımla kendinize bir diyet programı oluşturmalısınız. Yine uzmanların önerisinde cerrahi müdahalelerden faydalanabilirsiniz. Ancak unutmayın; yağ aldırma Obezite tedavisinde kullanılan bir yöntem değildir, vücut şekillendirmeye yardımcı bir müdahaledir. Bu hastalıktan kurtulmaya karar verdikten sonra yapmanız gereken ilk şey ise sporu hayatınıza dahil etmektir. Kilolarınızdan bu şekilde kolaylıkla kurtulabilirsiniz; fakat sağlıklı beslenmeyi ve sporu kendiniz için bir yaşam tarzı olarak benimsemelisiniz.