Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır?Genellikle kulağa su kaçma olayı, ya gündelik hayatımızda banyoya girdiğimizde ya tatil sezonunda yüzme aktivesinde ya da diğer su sporlarında başımıza gelebilecek olaylardan biridir. İnsanlarda oldukça rahatsız edici olan bu sorun kulakta çeşitli sorunlara neden olabilir. Başta, kulağa kaçan suyun kulağımızı tıkadığı ardından ise ağrı ve işitme kaybı gibi ciddi sorunlara kadar gidebilmektedir. Bunların yanı sıra psikolojik olarak suyun kulakta kaldığı hissi ve rahatsız edici bir uğultuda insanı huzursuz etmektedir.

Kulağakaçan suyu çıkarabilmek için başta başınızı yere paralel tutarak suyun daha çok içeriye girmesini engelleyip boşaltırcasına sallamaktır. Bunu yaparken eğer su dışarı çıkmaz ise Avucunuzu kulağınızı kapatacak şekilde başınıza koyun, bir kaç saniye bastırıp bırakın. Bu yöntem geçici bir vakum oluşturarak içeriye giren suyun dışarıya rahatça çıkmasını sağlayacaktır. Bu yöntemin yanı sıra kulağa kesinlikle dışarıdan bir cisim yardımıyla suyu çıkarmaya kalkışmayın.
Eğer kullanacak iseniz kulak pamuğunu dikkatli bir şekilde kullanarak içerideki suyun pamukçuğa toplanmasını sağlayın ve bu da suyun kulaktan rahatça çıkmasını yardımcı olmaktadır. Olayın yaşandığı mevsime göre de saç kurutma makinası kullanılabilir. Özellikle kış mevsiminde iseniz, saç kurutma makinasını kulağınızdan 15-20 cm uzakta tutun. Kurutucunun sıcaklığını artırın ve hava basıncını düşürün. Kurutucuyu açın ve doğrudan kulak kanalına doğru tutun. İşleme 30 saniye boyunca devam edin. Kurutucuyu kulağınıza birkaç dakikadan fazla tutmayın aksi halde olumsuz sonuçlar doğurabilir.  Bu durum en azından kulağınızdaki nemin kurumasını sağlayarak rahatlamanıza yardımcı olur.

Kulağa Kaçan Suyun Zararları

Ø  Kulağa kaçan suyun sıcaklığı sağlık için çok önemlidir. Su sıcaklığı çok sıcak ise kulağı tahrip etmektedir. Eğer su sıcaklığı aksine soğuk ise baş dönmesine ve düşmeye neden olmaktadır.
Ø  Tatil yerlerinde havuzda yüzme sonucu kulağa kaçan su da zararlıdır. Çünkü havuzdaki suların temizlenmesi için konulan kimyasal maddeler kulağa da aynı oranda etki etmektedir.

Ø  Kimyasal içeren sular veya şebeke sularından gelen kireçli sularda kulağımızım mikroplardan korumak için salgıladığı tabakayı bozarak zarar vermektedir.