Kordoma Hastalığı Nedir?Kordoma bilinen diğer adıyla kafa tabanı tümörüdür. Bu hastalık dünyada son derece nadir görülen bir tümör türüdür. Aynı zamanda kordoma’ya kemik tümörü de denilir. Omurilik ekseninden sürekli olarak üremektedirler. Omurilik bölgesindeki sinirlerin hassas olması sebebiyle tam olarak temizlenmesi mümkün değildir. Cerrahi müdahalelerle tümör üredikçe temizlenir; ancak asla kökünü kazımak mümkün değildir. Bu tümörler kötü huylu ve sinsi tümörlerdir. Aynı zamanda ailenin başka üyelerinde de görülebildiği, kalıtsal mutasyon sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Kordoma hastalarının ilk şikayetleri burun tıkanıklığı ve şiddetli baş ağrısıdır. Az işitme ve kulak çınlaması da belirtileri arasında sayılabilmektedir.

Kafa tabanı tümörünün teşhis edilmesi için öncelikle tümörden bir parça alınır ve biyopsiye gönderilir. Biyopsi sonucunda patoloji sonuçlarına göre tümörün türü tespit edilir. Teşhisin konulmasından sonra tercih edilecek ilk tedavi yöntemi ameliyattır. Ancak dediğimiz gibi bu bölgede gerçekleştirilen ameliyat son derece zorludur. Omurilik bölgesindeki sinirler son derece hassastır ve tümörden ne kadar büyük bir parça alınabilirse hasta için o kadar iyi olacaktır. Bu cerrahi müdahalenin gerçekleştirilmesi için pek çok daldan uzman cerrahlar ve doktorlardan bir ekip oluşturulmalıdır. Hayati riski oldukça yüksek olan bir ameliyattır. Bu yüzden çalışacağınız ekibi seçerken son derece titiz davranmalı ve iyi bir araştırma yapmalısınız.

Kordoma Hastalığının Tedavisinde Kullanılan Yardımcı Yöntemler


Bu hastalıkta da diğer kanser hastalarının yararlandığı gibi radyoterapi ve kemoterapiden yararlanılır. Radyoterapi ameliyatla alınamamış ve arkada kalmış olan tümör kalıntılarının tekrar üremesini engellemek için kullanılan yöntemdir. Ancak radyoterapi uygulamaları kesinlikle profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Kafa tabanı tümörünü yok edebilmek için yüksek miktarda radyasyondan faydalanmak gerekmektedir. Ancak bu hastanın sağlıklı hücrelerine de zarar verebileceğinden işlemin titizlikle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Günümüzde pek çok insan işini acemi yapan radyoterapi merkezleri yüzünden mağdur olmaktadır. Hangi yönteme başvurursanız vurun kordomanın bilinen ve kesin bir tedavisi yoktur. Amerika’da Kordoma hastalığı için kurulmuş bir dernek bulunmaktadır ve bu hastalık için tedavi arayışlarını sürdürmeye devam etmektedir. Ne olursa olsun dünya gelişmeye devam etmektedir ve insan vücudu her türlü hastalığı yenebilecek kapasiteye sahiptir.