Karının Sağ Üst Köşesinde Ağrı Neden Olur ?Karın bölgesinin üst kısmında ağrı ve şişlik genellikle stres, üzüntü ve travmatik olay kaynaklı etkenlerinin sonucu olarak meydana gelmektedir. Hissedilen ağrılar daha çok buradaki kemik, kas ve organlarla ilintilidir. Hafif hissedilebileceği gibi kişinin gündelik yaşamını olumsuz derecede etkileyen, ağrı da söz konusu olabilir. Karnın sağ tarafında ağrı şikayeti böbrek taşı, apandisit, safra kesesi taşı/iltihaplanması gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceğinden kesinlikle gözardı edilmemelidir.
Karnın sağ üst tarafında oluşan ağrılar, karaciğer, safra kesesi, mide hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları çeşitli enfeksiyonlar kaynaklı oluşabilir. Bazen ciddi hastalıkların belirtisi olurken bazen de kendiliğinden geçebilir. Her durumda da mutlaka doktora gitmekte fayda vardır.

Karının Sağ Üst Köşesindeki Ağrının Nedenleri?

Ø  Karaciğer Yağlanması: Özellikle hepatit B ya da hepatit C ve kan yoluyla bulaşan diğer hepatit türleri (non-B ve non-C olarak bilinir) nedeniyle oluşan sağ üst karın ağrısının rahatsız edici komplikasyonları karaciğer yağlanmasını içerebilir. Eğer tedavi edilmezse karaciğer sertleşmesi ya da fibrozis başlayabilir ve nihayetinde şiddetli ve terminal siroz hastalığına ilerleyebilir.

Ø  Apse: Karnın sağ üst tarafındaki ağrının en önemli nedenlerinden biride abse’nin bulunmasıdır. Abse bir abdominal enfeksiyonun sonucu ortaya çıkan bir irin topluluğudur ve karaciğer ya da safra kesesinde olabilir.

Ø  Mesane Enfeksiyonu: Mesane enfeksiyonu durumunda idrara çıkıldığında ağrı olabilir ya da ülser veya gastrite sahipseniz koyu dışkınız olabilir, bu bağırsak hareketlerinizde gizli kan varlığına işaret edebilir.

Ø  Safra kesesi hastalıkları

Ø  Safra kesesi taşları, safra kesesi spazmı, pankreas iltihabı ve böbrek hastalıkları karnın sağ tarafında ağrıya neden olur.

Ø  Mide hastalıkları

Ø  Crohn hastalığı, ülseratif kolit karnın sağ üst tarafında ağrıya neden olur.

Ø  Kalp ve damar hastalıkları

Ø  Kalp ve damar hastalıkları, karın ağrısına neden olur.

Ø  Zatürre

Ø  Cinsel yolla alınan bakterinin rahim içine yerleşmesi ile oluşan tehlikeli bir hastalıktır. Karnın sağ üst kısmında ağrılara neden olmaktadır.

Ø  Enfeksiyonlar

Ø  Bozuk gıdalar yüzünden mide bulantısı, kusma, ishal ve karnın sağ üst tarafında ağrı oluşabilir.