Karaciğer Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?


Karaciğer vücudumuzdaki en büyük organdır. Her türlü hastalığın iyileşmesinde büyük rol oynamaktadır ve kan şekerinin düzenlenmesi gibi önemli de bir işlevi vardır. Aynı zamanda karaciğerin kendini yenileme özelliği de bulunmaktadır. Ancak bazı durumlarda karaciğerin bu özelliği yetersiz kalmaktadır ve karaciğerde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Karaciğer hastalıkları ilk aşamada kronik hepatit ve akut hepatit olarak ayrılmaktadır. Hepatit ilerleyen zamanlarda siroza dönüşmektedir. Karaciğer hastalıklarında beslenme çok önemlidir. Karaciğer hastalarının genel olarak düzensiz beslenme alışkanlıklarının olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda aşırı alkol ve düzensiz ilaç kullanımı da karaciğer hastalıklarını tetiklemektedir. Bu yüzden bu hastalıklarda beslenme çok önemlidir. Karaciğer hastaları, hastalıklarını öğrendiği andan itibaren buna göre beslenme düzeni oluşturmalı ve yaşamını buna göre düzenlemelidir.

Karaciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Karaciğer hastaları için beslenme adeta ilaç niteliğindedir. Karaciğer rahatsızlıklarından mustarip olan kişiler bu saatten sonra artık beslenme programlarına sürekli dikkat etmelidir. Sebzeler içerdikleri sülfür sebebiyle karaciğerinizin temizlenmesinde etkili bir rol oynamaktadır. Bu açıdan en zengin sebzeler; lahana, soğan ve sarımsaktır. Brokoli ve brüksel lahanasının da karaciğeri iyi geldiği bir gerçektir. Enginar, zencefil, kırmızı biber ve kekik gibi sebzeler de karaciğere iyi gelmektedir. Bir antioksidan kaynağı olarak meyveler de karaciğerinizin toksinlerden arınmasında etkilidir. Erik, armut, elma ve turunçgiller karaciğeri koruyan meyvelerdir, çilek ve kivi ise antioksidan bakımından epey zengin olan meyvelerdir. Tam tahıllı gıdalar da içerdikleri düşük orandaki yağ miktarlarıyla karaciğer hastaları için önemli bir besin kaynağıdır.

Karaciğer Hastaları Nelerden Uzak Durmalı?


Karaciğer hastalarının uzak durması gerekenler listesinin en başında “alkol” gelmektedir. Alkol karaciğer hastalıklarının en büyük düşmanıdır. Aynı zamanda karaciğer hastaları alkolle birlikte sigarayı da hayatlarından çıkartmalıdır. A vitamininin karaciğere büyük bir zararı yoktur; ancak aşırı tüketilmesi tahribata yol açabilir, bu yüzden kullanımına dikkat edilmelidir. Yine uzak durulması gereken şeylerin başında doymuş yağlı gıdalar; özellikle de fast foodlar gelmektedir. Kızartma yerine haşlama ya da fırınlama işlemi tercih edilmelidir. Aynı şekilde aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır.