En Etkili Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?Doğum kontrol yöntemleri aile planlaması ve kişilerin hazır oldukları, kendi tercih ettikleri dönemde gebelik sürecini yaşayıp çocuk sahibi olabilmeleri için son derece önemlidir. Yalnızca gebelik anlamında da değil, sağlık açısından ve bulaşıcı hastalıklardan korunmak adına da sık sık doğum kontrol yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu yöntemler modern ve geleneksel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ülkemizde daha çok geleneksel yöntemler kullanılmaktadır. Avrupa ve dünya genelinde ise modern yöntemlerin yaygın olduğu gözlemlenmektedir. Geleneksel yöntemler içerisinde; geri çekilme ve takvim yöntemini sayabiliriz. Takvim yöntemi kadının regl dönemlerini göz önünde bulundurarak belli tarihlerde ilişkiye girmekten kaçınması yöntemidir. En sağlıklı ve güvenilir yöntemler ise modern yöntemlerdir; bu yöntemler içerisinde de kondom, doğum kontrol haplar, rahim içi araçlar yani hormonlu ya da hormonsuz spiraller ve deri altı implantlarıdır.

En Az Risk Taşıyan Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

Aslında bu soruya verilecek net bir cevap bulunmamaktadır. Dünya üzerinde 0 risk taşıyan hiçbir doğum kontrol yöntemi yoktur. Kullanacağınız yöntemi belirlerken kendi tercihlerinizi ve sağlık durumunuzu dikkate almalısınız. Örneğin doğum kontrol hapı kullanımının kadın üzerinde pek çok yan etkisi bulunmakla birlikte herkesin doğum kontrol hapı kullanması değildir. Rahim içi araçlar, yani spiraller de uzun süreli gebe kalma ihtimalinizi en aza indirgediği için daha önceden çocuk sahibi olmamış genç kadınlara tavsiye edilmemektedir.

Doğum Kontrolün Faydaları


Öncelikle doğum kontrolünün akla gelen ilk faydası tabii ki istenmeyen gebeliklerin yaşanmaması ve kadının kürtaj deneyimi yaşamadan sağlıklı bir şekilde cinsel birliktelik gerçekleştirebilmesidir. Aynı zamanda daha önceden annelik deneyimi tatmış ve ileride tekrar çocuk sahibi olmak isteyen kadınların bu iki gebelik arasındaki süreyi istediği şekilde belirlemesine de yardımcı olmaktadır. 18 yaşın öncesinde ve 35 yaşın sonrasında yaşanan gebelikler de oldukça risklidir. Özellikle 35 yaş sonrasında yaşanan gebeliklerde, düşük ve ölüm riski oldukça fazladır. Annenin hayati bir risk almaması ve düşük gibi hem tehlikeli hem de üzücü bir olay yaşamaması için de doğum kontrol yöntemlerinden faydalanılmalıdır. Aynı zamanda kondomla hem cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan hem de istenmeyen gebeliklerden korunmuş olursunuz.