Demans ve Alzheimer’ın Farkı Nedir?


En çok merak edilen sorulardan birisi olan Demans ve Alzheimer’ın farkı nedir sorusudur. Birbiriyle çok sık karıştırılan bu iki hastalığın farkını Demans ve Alzheimer’ın farkı nedir başlığı altında inceleyeceğiz.

Demans, bunama anlamına gelmektedir. İlerleyen yaşlarda kişinin bilişsel fonksiyonlarında oluşan bozukluklar genelde Demans anlamına gelmektedir. Bu bozukluklar hafıza güçlüğü, dikkat bozukluğu, dilde yani konuşmada oluşan bozukluklar, problem çözmede yetersiz kalma gibi durumlardır. Bu kelime günümüzde daha çok “yaşlılık” kelimesini karşılamaktadır. Demans hastalığı 2 sebebe dayanmaktadır. Bunlardan birincisi hormonsal yani fiziksel sebeplerle oluşan demanstır. Böyle bir sebebe dayanan Demans hastalığında geri dönüş mümkün olmaktadır. Yapılan pek çok test sonucunda hastanın vücudunun neye ihtiyacı olduğu tespit edilir ve gerekli tedaviye başlanarak belli bir süre sonra hasta normal hayatına geri dönebilir. Demansın ikinci sebebi ise vücutta bir semptom olarak görülmeye başlandığı durumlardır. Demans aslında Alzheimer hastalığının bir belirtisidir, yani bir aşamasıdır. Demans hastalarının %80’i de bu hastalıktan bu sebeple mustariptir. Bu durumlarda hastanın geri dönüşü söz konusu olamamaktadır.
Alzheimer yaşlanmayla birlikte beyne giden damarların zamanla tıkanmasıyla oluşan nörolojik bir hastalıktır. Genel olarak psikiyatrik hastalıklarla karıştırılmaktadır. Alzheimer oldukça yavaş ilerleyen bir hastalıktır. İlk belirtilerinden birisi de yaşanan hafıza kayıplarıdır. Bu hafıza kayıpları her geçen gün artmaya başlar ve aynı zamanda da hafıza kayıpları yaşanan sürelerde de artış meydana gelir. Kişi geçen zamanla birlikte hayattan kopmaya ve eskiye dair ne varsa tamamen unutmaya başlar. Bu önüne geçilemez bir gelişmedir.

Demans ve Alzheimer’ın farkı Demans bir semptomken Alzheimer asıl hastalıktır. Alzheimer hastalarının hepsi Demans sürecinden geçip sonrasında Alzheimer hastalığına yakalanırlar. Demans Alzheimer’ın bir aşamasıdır.

Demans ve Alzheimer’ın Tedavisi Nedir?


Demansın vitamin eksikliğinden ya da tiroit bezlerinden kaynaklanması durumunda gerekli tedavi ve takviyelerin yapılmasıyla hasta tedavi edilebilir. Ancak Alzheimer’ın bir belirtisi olarak kişi Demans sürecine girdiyse bunun tedavisi bulunmamaktadır. Aynı şekilde Alzheimer’ın da kesin bir tedavisi yoktur. Dünyada bilinen 4 farklı etkili ilacı vardır; fakat bu ilaçlar kişinin iyileşmesini değil, hastalığın daha yavaş ilerlemesini sağlarlar.