Çene Ağrılarınızı Göz Ardı EtmeyinÇene eklemlerinde pek çok rahatsızlık yaşanabilmektedir. Bu rahatsızlıklara çarpma, düşme ve yaralanma, spor kazaları sebep olabildiği gibi psikolojik sebepler de -özellikle stres- sebep olabilmektedir. Bu tür çene eklemi problemleri yaşayan hastalarda görülen ilk şey dişleri sıkmak, gıcırdatmaktır. Bunu gün içerisinde farkında olmadan yapabildikleri gibi özellikle gece uyurken yaparlar. Bunun farkına uyurken sizin varma ihtimaliniz yoktur; ancak aynı evi paylaştığınız kişiler bunu fark edip size söyleyebilirler. Bu hastalıkların ilk başta gelen belirtisi ağzınızı açıp kapatırken ya da yemek yerken çenenizden gelen “tık” sesleridir. Hasta bu sesleri uzun süre göz ardı edebilir; çünkü hayatını devam ettirmesine engel olacak bir durum söz konusu değildir.

Fakat bu sürecin görmezden gelinmesiyle eklemlerdeki deformasyon da artacaktır. İşte bu yüzden en ufak bir belirtide hemen hastaneye koşup erkenden önleminizi almalısınız. Diğer belirtilerine bakacak olursak çene eklemi problemleri kulaklara epey yansımaktadır. Yerli yersiz kulaklarınızda hissedeceğiniz ağrılar ve duyacağınız cızırtı benzeri sesler de bu problemlerin habercisi olabilmektedir. Aynı şekilde şakaklarınızdaki ve yanaklarınızdaki ağrılar da eklem problemlerine işaret etmektedir. Rahatsızlığın ilerlemesiyle belirtileri de artacaktır. Örneğin çeneniz kitlenebilir ve hatta yerinden çıkabilir, yüzünüzde şişlik oluşabilir ve ağzınızı açtığınızda alt çenenizin düzgün durmadığını fark edebilirsiniz. Çene eklemi rahatsızlıkların bir diğer sebebi de çene darlığı olabilir. Eğer sizin de küçük ve dar bir çeneniz varsa yediklerinize dikkat etmelisiniz. Çenenizi yoracak büyük lokmalar yememelisiniz ve elma gibi meyveleri bütün olarak ısıra ısıra tüketmemelisiniz, küçük küçük dilimledikten sonra tüketmelisiniz.

Çene Eklemi Rahatsızlıklarında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Eğer tedavi için çok da geç kalmadıysanız uzun olmakla birlikte kolay bir tedavi süreci sizi beklemektedir. İlk olarak, çene eklemi problemlerinde her zaman tercih edilen, çene splinti adı verilen bir gece plağını her gece uyurken takmanız gerekecektir. Bu splint sayesinde uyurken dişlerinizi sıkmanız önlenmiş olacaktır. Gün içerisinde doktorunuzun önereceği çene egzersizlerini yaparak da iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Splint ve egzersiz tedavisinin yeterli kalmadığı yerlerde fizik tedavi, ilaç tedavisi ve hatta psikiyatrik destek almanız gerekebilmektedir. Geç kalınmış tedavilerde ise cerrahi müdahaleler uygulanacaktır.