Çağımızın Hastalığı: StresYaşamanın ve ayakta kalmanın her geçen gün daha da zorlaştığı dünyada insanlar her gün yeni bir hastalıkla tanışmaktadır. Aslına bakarsanız stres insanlık tarihinin varlığından beri hayatımızda yer almaktadır. Ancak stresin bir hastalık olarak anılması son yıllara tekabül etmektedir. Önceden stres yalnızca yaşanan duygusal bir durum olarak anılmaktaydı; fakat şimdilerde bir hastalık olarak adlandırılmaya başlandı.

Peki strese sebep olan etkenler nedir, ve stresin insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir? Ne oldu da artık stres günümüzde bir hastalık olarak anılmaya başlandı? Öncelikle strese sebep olan etkenler insanların yoğun iş temposunda çalışıyor olması, kendilerine ayıracak vakitleri olmaması ve sürekli gelecek kaygısı taşımalarıdır. Tüm bunlar stresi tetikleyen sebeplerdir. Yalnızca bunlar da değil. Özellikle çocukların üzerinde strese sebep olan en büyük etken aile baskısı ve sınav stresidir. Çocuklar artık küçük yaştan sınavla tanışırlar ve bu sınavlarda başarılı olma kaygısı onları fazlasıyla etkiler. Artık hayatta bir yer edinmek ve başarılı olmak için kendimizi belli etmek ve çok çabalamak gerekmektedir. Bu çabalar da insanı büyük bir stres bataklığına sürüklemektedir.

Her Hastalığın Başı Stres


Stresin kan şekerini yükseltmesi, kalp atışlarını hızlandırması gibi fiziksel etkilerinin yanında neden olduğu ruhsal bozukluklar da sayısızdır. Stres vücudumuzdaki tüm organlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Stresin neden olduğu hastalıkların başında; hazımsızlık, mide ülseri ve reflü gibi mide problemleri, ishal, kabızlık, şişkinlik gibi bağırsak problemleri, egzama, kurdeşen, kaşıntı gibi cilt ve deri problemleri gelebilmektedir. Aynı zamanda göz seğirmesi ve çeşitli vücut ağrıları da stresten kaynaklanabilmektedir. Strese bağlı olarak aşırı kilo alımları da gözlemlenmektedir. Aynı şekilde kalp hastalıklarını tetikleyen etkenlerin başında da stres gelmektedir. Stresle baş edebilmek için strese sebep olan etkenleri hayatınızdan çıkartmaya çalışın. Ancak bazı şeyleri yaşamaya devam edebilmek için hayatımızda tutmak zorundayızdır. Bu yüzden de bunlar baş edebilmenin yollarını aramalıyız. Stresinizi kontrol altına almak için kendinize bir hobi edinebilirsiniz ve bunun yanında yapacağınız düzenli spor da stresinizi azaltmanıza son derece yardımcı olacaktır.