Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?


Günlük hayatımızın her alanında başımıza gelecek olaylardan biri olan ayak burkulması, ayağın zorlanması sonucu ani yapılan hareketlerde meydana gelen ayak bileği ve topuk kemiğinin yuvasından çıkarak hareket etmesidir. Bileklerin ve ayak kaslarının zayıf olmasından dolayı genellikle spor faaliyetlerinde veya günlük yaşantımızda yanlış hareketlerden dolayı meydana gelen burkulma sıkça yaşanılabilir durumlardan biridir. Burkulma sonrasında ayakta meydana gelen semptomlar; bilekte görülen kızarıklık, şişme, ağrı, morarma ve o bölgenin hassasiyetleşmesi yüzünden hareket ettiremeyecek kadar kasılma olayları burkulduğunun en belirgin özelliklerinden biridir. O an ki durumda burkulan bölgenin ısınmasından dolayı yaralanan kişi sadece burkulduğunu düşünse de sonradan kırılma, bağların yırtılması gibi ciddi problemlerde söz konusu olabilir.

Ayak Burkulmasına İyi Gelebilecek Öneriler

1-Buz Masajı: En basit ve en etkili çözümlerden biri buz masajıdır. Buz torbasını burkulan yere 10 dakika boyunca baskılayıp o bölgedeki yanmayı engellemenin yanı sıra kan damarlarını daraltarak ağrıya, şişliğe ve hassasiyetin azalmasına yardımcı olmaktadır. Buz torbası direk olarak cilde temas ettirilmez çünkü soğukluğun vermiş olduğu etki ile burkulan yer ani bir şok yaratarak daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden bir havlu veya beze sararak 2 gün boyunca şişlik inene kadar 10 dakikalık bir uygulama yapılabilir.

2- Burkulan Bölgeyi Sarma: Ayak burkulmasın da en önemli önerilerden biride o bölgeyi sarmadır. Baskı yaparak sarma o bölgede hassasiyeti engelleyerek ağrıyan bölgeyi rahatlatabilir. Çok sıkı bağlandığında ise aksine kan akışında sıkışma meydana gelerek kasılmasını ve daha kötü bir şekilde şişmesine neden olabilir. Bu yüzden burkulan yeri hafif bir şekilde sararak rahatlayabilirsiniz.
3- Soğan: Sağlık açısından her derde deva olan soğan burkulma konusunda da yardımcı olmaktadır. Her evde bulunduğu için akla gelen ilk önerilerden biri olan soğan ayak burkulmasının olduğu yere doğranıp temiz bir kumaşa koyulduktan sonra o bölgeye sarılır. İyileşme sürecini hızlandıran doğal yöntemlerden biridir.

4- Sabun: Yapılacak doğal yöntemlerden biri de sıcak su ile bir kalıp sabunu burkulan yere masaj yaparak sürmektir.