AIDS Hastalığı Nedir, Nasıl Bulaşır?


Hepimizin adını bile duyduğunda ürperdiği AIDS hastalığı HIV virüsünden kaynaklanmaktadır. HIV virüsü vücuda yerleştikten sonra giderek bağışıklık sistemini zayıflatmaya başlar. Bağışıklık sistemi gittikçe zayıflar ve AIDS hastalığı da bu şekilde ortaya çıkar. İşte bu yüzden hastalıkta erken tanı son derece önemlidir. Eğer HIV virüsü kişide erken tespit edilirse AIDS’e çevrilmesinin önüne geçilebilmektedir. Ve hatta günümüzde HIV pozitif olarak yaşayan kişilerin kimisi onlarca yıldır AIDS’e dönmeden bu hastalıkla yaşamaktadırlar.

HIV cinsel yolla ya da kan yoluyla bulaşan bir virüstür aynı zamanda bebeğe anneden de geçebilmektedir. HIV’den uzak durmak için cinsel birlikteliklerinizde korunmaya dikkat etmelisiniz. Daha çok anal, oral birliktelikler yoluyla bulaşmaktadır. Aynı zamanda homoseksüel ilişkilerde de görülme sıklığı daha fazladır. HIV virüsünün genel belirtileri şu şekildedir; Ateş, ishal, lenf bezlerinde büyüme, bulantı ve kusma, farenjit ve deri döküntüleridir. Bu belirtilerin hepsinin görülmesine gerek yoktur. Yalnızca bir ya da birkaçının görülmesi de şüphe etmeniz için yeterlidir. Erken tanı ile teşhis edilmeyen ya da ilaç tedavisinin engel olamadığı durumlarda HIV virüsü AIDS’e dönüşür ve AIDS hastalarının kendilerini kaçınılmaz sona hazırlamaları gerekmektedir.
AIDS hastalığı tek başına öldüren bir hastalık değildir. Vücuttaki kan hücrelerini yavaş yavaş yok eder ve kişinin vücut direncini düşürür. Vücut zayıfladıkça da her türlü hastalık için savunmasız bir hale gelir. Hasta savunmasız olduğu için de bu hastalıkları direkt olarak kapar ve zayıf düşmüş vücut kendi kendini iyileştiremez. Bunun sonucunda da gripten ya da uçuktan bile ölebilir.

AIDS Hastalarından Kaçmayın

Herkesin korkarak ve çekinerek yaklaştığı bir hastalık olmasının yanı sıra AIDS hastalarına gösterilen muamelenin de aynı şekilde olması aslında hiç de doğru değildir. AIDS hastalarından hastalığın bulaşması temas yoluyla ya da tükürük yoluyla gerçekleşmemektedir. Cinsel yolla bile hastalığın bulaşacağının bir kesinliği yoktur, bu da son derece düşük bir ihtimaldir. Öpüşme yoluyla da bulaşması için de ancak kişilerin diş etlerinde kanama olması gerekmektedir. Maalesef bu hastalığın bir tedavisi yoktur. Ancak kullanılan ilaçlarla kişinin daha uzun ve daha rahat yaşaması sağlanabilir.