Farenjit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Farenjit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?
Farenjit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Halk arasında boğaz iltihabı olarak bilinen farenjit tıp dilinde ise phayrngitidis , karşımıza iltihaplı ve iltihapsız olmak üzere iki şekilde çıkar, tedavi edilmediğinde ciddi sorunlar doğurur. İlk belirtileri olarak yutkunma, ses kısıklığı, boğazdan yanma şeklinde görülen bir boğaz hastalığıdır. 

İlaç kullanmadan yalnızca mevsimsel değişiklerden meydana gelen farenjitler olduğu gibi, ağır antibiyotikler kullanılması gereken farenjit çeşitleri de vardır. Ülkemizde farenjit hastalıklarının çoğu ilaç tedavisi uygulamadan yalnızca istirahat ile geçebilecek türden hastalıklardır.


Farenjit Neden Olur ?

Dediğimiz gibi bir çok kişinin mevsimsel olarak yaşadığı bir hastalıktır ve kolay atlatılır farklı farklı sebepleri olabilir. Akut farenjit karşımıza şiddetli iltihaplanma olarak çıkar ve hızlı gelişir, iyileşme süreside ortalama 10 gündür. Kronik farenjit daha hafif geçer ve iyileşmesi daha kısa sürer fakat dikkat çeken nokta ise kalıcı olmasıdır, tekrar tekrar nükseder. Başlıca sebepleri aşağıdaki listedeki gibidir; 

  • Bakteriler 
  • Reflü 
  • Aşırı ses kullanımı 
  • Sigara farenjitin ortaya çıkmasına sebebiyet verir.
  • Aşırı sıcak sıvı tüketimi farenjit hastalığını tetikler 


Farenjit Belirtileri Nelerdir ? 

Her iki farenjit çeşidinde de halsizlik görülür. Yutkunmayı, yemek yemeği zorladığı için kişi haliyle büyük zorluk çeker. Akut farenjit belirtileri ise seste kısıklık, boğazda yanma, burun akıntısı, yüksek ateş ve halsizlik şeklinde kendini gösterir. Kronik farenjitte daha çok yutkunmada sıkıntı çekilir, boğaz ağrısı o kadar aşırı değildir ve kuru öksürür kendini gösterir. Farenjit daha çok 5 yaş altı çocuklarda görülür, bu nedenle sıcak tutulmaları ve yeme içmelerine dikkat edilmeleri gerekir. 

Farenjit Tedavisi Nasıl Yapılır ? 

Farenjit eğer uykularınızı bölecek kadar sizi rahatsız ediyor ise direk bir hekime gitmelisiniz. Doktorunuz size gerekli ilaçları yazacak ve antibiyotik ile tedaviye başlayacaktır. Bu şekilde hastalığı daha hafif bir şeklide atlatabilirsiniz. İyileşme süreniz maksimum 10 günü bulacaktır fakat kronik farenjitle sık sık karşılaşacaksınız sürekli tekrar eder. Bu nedenle tüketilen gıdalara dikkat etmek en büyük önlem olacaktır. Tuzlu gargara ve burun spreyleri hem boğazınızı hem de burnunuzu rahatlatacaktır. İlaç tedavisi uygulamak istemeyenler ise adaçayı kullanarak bir nebzede olsa rahatlayabilir. Adaçayı yapraklarını 10 dakika boyunca kaynatın kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve 3 dakika da demlenmesini bekleyin, ılık bir şekilde tüketin. Bu yöntemler genellikle sizi rahatlatacaktır fakat farklı durumlarla karşılaşırsanız antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. 
Farenjit Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir ? 

  1. Farenjit hastaları boğazlarını tahriş etmemek için elinden geleni yapmaları gerekmektedir. Özellikle sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmaları gerekir. Yiyecek ve içecekleri sıcak tüketmek boğazın daha çok tahriş olmasına sebep olur . 
  2. Yüksek sesle konuşmaktan kaçınmalıdır ses tellerinin tahriş olmasına neden olur. 
  3. Sabah uyandığınızda soğuk su içmek yerine ılık su içmeyi tercih etmelisiniz. 
  4. Asitli, bol acılı olan gıdalardan uzak durmaları gerekir midede reflü oluşumuna neden olur. Reflü de sonrasında boğaz tahrişine neden olan bir hastalıktır ve reflü farenjiti tetikler
  5. Geçmeyen boğaz ağrıları için mutlaka ve mutlaka doktorunuza gitmelisiniz. 
ÖNERİLEN YAZI: Reflü Belirtileri Nelerdir ?

Farenjit Geçer Mi ? 

Farenjit dikkat edildiğinde geçici dikkat edilmediğinde kalıcı bir hala alabilir. Akut farenjit genelde gelip geçen bir hastalıktır. Oluşan tahribatın onarılması ile gerileyebilir bile. Fakat kronik hale gelmiş farenjit özellikle sesin aşırı kullanımı, reflü, aşırı soğuk ve sıcak gıdaların tüketiminden dolayı kalıcı bir hale gelebilir. Diğer taraftan Türkiye de bilindiği üzere çay tüketimi aşırı yoğundur özellikle çayı demli tüketmek farenjit sebepleri arasındadır. Bu gibi durumlarda doktorunuza gitmenizi tavsiye ediyoruz, sağlıcakla kalın.