Evde Cilt Maskesi Yapmak

Evde Cilt Maskesi Yapmak
Evde Cilt Maskesi Yapmak

Hayatın yoğunluğu ve zorluğu, elektrik faturası, su faturası, ev, iş, çocuklar derken rahat nefes almak ne kadar zor değil mi ? İşte yaşadığınız bu yoğunluklar cildinize kırışıklık ve leke olarak etki eder. Bu kadar yoğunluğun arasında vaktinizin olmadığını ve pahalı kremlere verecek kadar paranızın olmadığınızı varsayalım. Endişelenmeyin aslında çözümü siz üretebilirsiniz evinizdeki malzemelerle maske yapıp güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Güze bir yüz maskesi ile cilt bakımı yapmaya hazır mısınız ? 


Cildiniz Nelerden Etkilenir ? 

Vücudunuzun en önemli organı dış etkenlere karşı sizi koruyan cildinizdir. Vücudunuzun ısısını korumak, organları korumak ve dokunma hislerini sağlamak. Cildin sağlıklı olduğunun belirtisi sıkı ve ışıltılı bir cilttir fakat, bu görünümü etkileyecek pek çok iç ve dış etken mevcuttur. 

Cilt Sağlığımızı Etkileyen Faktörler Nelerdir ? 

  • Aşırı derecede güneş ışınına maruz kalmak. 
  • Aşırı derecede kimyasal içeren ürünler kullanmak. Bunlar makyaj malzemeleri ve doğal sandığımız sabunlar. 
  • Alkol ve tütün ürünleri tüketmek. 
  • Dengesiz ve sağlıksız beslenmek. 


Estetik olarak cilt pek çok kültüre göre güzelliğin sembolüdür. Pek çok kozmetik şirketi cildi daha canlı tutmak, daha güzel göstermek için çalışmalar yapmaktadır. Ama siz doğallıktan uzak bu kimyasal maddelere ihtiyaç duymayacaksınız. 

Yüzünüz için günde sadece 1 saat ayırın. Sayacağımız bu maskeleri kullanacağınız miktarda hazırlamanız da fayda var, çoğu maskeler buzdolabında saklanıp ertesi gün kullanma şansı verse de siz yine de taze maske kullanmaya özen gösterin. Maskeleri her gün uygulamak yerine bir gün dinlendirip bir gün uygulamayı tercih edebilirsiniz. Şimdi özelliklerine maske çeşitlerimizi sayacağız. 

1-Peeling (Soyucu) Maskeler 

1.1-Bal ve Badem 

Bu güzel maskeyi yapmak için tek gereken bir çorba kaşığı bal ve iki adet badem. Bademleri iyice toz haline gelene kadar dövün ve bal ile karıştırın. Ardından birkaç damla limon ilave edip yüzünüze dairesel hareketlerle uygulayın daha sonra kuruması için 15 dakika bekleyip ılık suyla durulayın. Kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz. 

1.2-Bal 

Çok kuru ve sıkı bir cilde sahipseniz yalnıza bir çorba kaşığı balı cildinize dairesel hareketler uygulayın. 15 dakika kadar bekleyin kuruduktan sonra ılık suyla durulayın. Ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz. 

1.3-Yulaf ve Yumuşak Bir Cilt 

Yarım fincan yulafı ezip bir kaba alın içerisine yarım çay kaşığı bal, iki çorba kaşığı süt, iki damla sardunya çiçeği yağı ve iki damla papatya yağı ekleyip iyice karıştırın. Parmaklarınızla cildinize dairesel hareketlerle uygulayın ve kuruması için 15 dakika kadar bekleyin. Cildiniz yağlıysa karışımın için 5 damla kadar limon suyu ekleyebilirsiniz. Kuruduktan sonra ılık suyla güzelce yıkayın. Bu maskeyi uyguladıktan sonra cildiniz bebek cildi gibi olacak, siz bile inanamayacaksınız. 

2-Nemlendirici Maskeler 

2.1-Meyve 

Bazı meyveler içerisinde ki sıvı miktarından dolayı cildinizi nemlendirme potansiyeline sahiptir. Örneğin muzu soyduktan sonra iyice ezerek yüzünüze ve boynunuza uygulayabilirsiniz 15 dakika kadar beklettikten sonra soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. 

2.2-Salatalık 

Salatalığın bir çok faydalı özelliği var bunları sizde biliyorsunuz. Üstelik dengeli beslenme için kullanılabilecek bir besin türüdür. Özellikle fazla güneş ışınlarına maruz kaldıysanız cildinize sağlayacak faydayı tahmin bile edemezsiniz. Bir salatalığı soyduktan sonra macun kıvamına gelinceye dek ezin, gözleriniz içinde 2 dilim ayırmayı unutmayın tabi. Tüm yüzünüze uyguladıktan sonra 15 dakika kadar bekleyin, bol soğuk suyla yüzünüzü iyice yıkayın ve cildinize ne kadar iyi geldiğini ve nemlendiğini görün. 

3-Kırışıklık ve Göz Altı Halkalarına Karşı Yenileyici Maskeler 

3.1-Gergin Yüz 

Güzellik için harika bir karışım daha. İki çorba kaşığı bal ile yumurtanın akını güzelce karıştırın ve içerisine birkaç damla limon suyu damlatın. Daha sonra yüzünüze masaj yaparak sürün ve 20 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü yağsız sütle temizleyin. Yüzünüzün ne kadar gergin bir hal aldığını hissedeceksiniz. 

3.2-Gül ve Gençlik 

Eskiden kadınlar kokusundan ve kısa sürede solmasından dolayı gülü gençlik iksiri olarak görmüşler. Sizde hemen denemek isterseniz 5 adet gül yaprağını macun kıvamına gelene kadar ezin ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika kadar beklettikten sonra soğuk suyla temizleyin sonuçları göreceksiniz. 

3.3-Yoğurt 

Belirli bir yaşa geldikten sonra olgunluk göstergesi olarak yüzümüzde kırışıklıkla oluşur fakat, bu kırışıklıkları kimse sevmez. Aslında kırışıklıkları azaltmanın bir yolu var; yapmanız gereken bir kaşık yoğurta ezilmiş rezene tohumu ve rezene bitkisinden 1 çay kaşığı kadar krem kıvamına gelene kadar karıştırmak. Daha sonra yüzümüze uygulayıp 15 dakika kadar beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın ve değişimi kendi gözlerinizle görün. 

4-Akne, Sivilce ve Leke Maskeleri 

4.1-Domates 

Domatesin sağlığımız açısından bir çok faydası olduğu gibi cildimize de bir çok faydası olacaktır. Eğer canınızı sıkan sivilcelere ve aknelere sahipseniz bir domatesi ikiye ayırıp sivilceli bölgeye koyun ve 20 dakika kadar o şekilde bekledikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Sivilcelerinizin söndüğünü göreceksiniz. 

4.2-Limon 

Limon kışın soğuk algınlıklarına birebirdir. C vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan limonun ciltteki lekeleri temizleyeceğini kim bilebilirdi. Yüzünüze uygulamak için bir çorba kaşığı bala 5 damla limon suyu karıştırıp yüzünüze uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü maden suyu ile ıslatılmış pamuk yardımıyla silin ve lekelere veda edin.