Yanlış Antibiyotik Kullanımının Zararları Nelerdir ?

Yanlış Antibiyotik Kullanımının Zararları Nelerdir ?
Yanlış Antibiyotik Kullanımının Zararları Nelerdir ?

Antibiyotik belirli mikroorganizmaların istenmeyen mikroorganizmalarla savaşması için ve onları yok etmesi için kullanılan maddelerdir fakat, yanlış antibiyotik kullanımının zararları vardır. Kimi zaman tamamen yok eder kimi zaman çoğalmasını önler veya yavaşlatır. 


Yanlış Antibiyotik Kullanırsa Ne Olur ? 

Antibiyotiği doğru kullanmamız amacımıza ulaşmamız için önemlilik arz eder. Antibiyotiği kullanma amacımız bakterilere karşı etkili olmasıdır, her antibiyotik farklı bakteriler üzerinde etkilidir. Doktora danışmadan aldığımız antibiyotik ilaçları yanlışsa eğer bizim korunmamız gereken bakterilerden korumayacaktır aksine bağışıklık sistemimizde ki diğer bakteriler antibiyotiğe karşı direnç kazanacaktır. 

Daha önce antibiyotik tedavisi önerdiyse ve antibiyotik kulandıysanız bilirsiniz, doktorunuz size tamamen antibiyotiğiniz bitene kadar kullanmanızı söyler, iyileşseniz bile antibiyotiği bitirmelisiniz. Aksi halde siz kendinizi iyi hissediyorsunuz diye antibiyotik almayı keserseniz veya az dozaj da alırsanız kalan bakteriler direnç kazanır ve daha ağır antibiyotikler kullanmanız gerekir. 

Antibiyotiğin Yan Etkileri Nelerdir ? 

Diğer ilaçlar gibi antibiyotiklerinde yan etkileri vardır. Yanlış kullanıldığında küçük yan etkileri olduğu gibi ölümcül yan etkilere de yol açabilir. O yüzden antibiyotiği doktor kontrolü altında almanız gerekmektedir. Antibiyotiğin yan etkileri olarak genelde alerjik tepkimeler görülür, alerjik tepkimelerin haricinde sıklıkla; 
 • Baş dönmesi 
 • Mide bulantısı 
 • Duymada ve tat almada kayıp 
 • Oksijensiz kalma, akciğer bölgesinde solunum güçlüğü
 • Göğüste sıkışma 
 • Düşük tansiyon 
 • Karın ağrısı, ishal, dışkıda kan 
 • Göz kapakları ve dudaklarda şişme 
 • İdrar yollarında ağrı, yanma, böbrek yetersizliği gibi sonuçlar doğurabilir. 
Antibiyotiğin Diğer İlaçlarla Etkileşimi Nelerdir ?
Antibiyotiğin Diğer İlaçlarla Etkileşimi Nelerdir ?

Antibiyotiğin Diğer İlaçlarla Etkileşimi Nelerdir ? 

Antibiyotiğin diğer ilaçlar la etkileşimi çeşitlilik göstermektedir. İstenilen etkileşimi de alabilirsiniz istenmeyen bir etkileşimde alabilirsiniz. İstenilen etkileşim daha önce bir çok bünye tarafından denenmiş ve sonuçları pozitif çıkmış etkileşimlerdir. İstenmeyen etkileşimler ise zararlı dozu iyileştirmesi için alınan gerekli doza yakın ilaçlarla antibiyotikler arasında görülür. Bu tarz ilaçları almadan önce çeşitli testler yapılır ve ona göre uygun doz uygulanır. Maalesef ki antibiyotik ilaçları istenmeyen etkileşimlere çok açık ilaçlardır, bundan dolayı kullanımından önce doktora danışmak gerekir. Doktor gerekli yönlendirmeleri yaptıktan sonra bile verilen ilaçları kullanmadan önce mutlaka içeriğinin okunması gerekir. 

Antibiyotiğin Gıdalarla Etkileşimi Nelerdir ? 

Yediğimiz yiyeceklerin antibiyotik ile etkileşimi yediklerimizi sindirimi, ilaçların ise vücuda emilimi ile başlar. Bu etkileşim ilacın etkisi ya azaltır yada aksine çok güçlü bir hale getirir. Asıl önemli olan noktaya gelecek olursak yediklerimizin antibiyotik kullanımı sırasında ki olası zararlarıdır. En dikkat edilmesi gereken nokta antibiyotiğin süt ve süt ürünleri ile beraber alınmamasıdır. Antibiyotik ile birlikte süt ve süt ürünleri tüketmemiz antibiyotiğin pıhtılaşmasına ve kana emilimini imkansız hale getirmesine sebep olur. 

Antibiyotiğin Zararları Nelerdir ? 

Antibiyotiklerin çok masum ilaçlar olmadığını ve ciddi yan etkilerinden bahsettik, kısaca antibiyotiğin zararları nelerdir konusuna değinecek olursak; 

 1. Karaciğer fonksiyonlarını bozabiliyor. 
 2. Ciddi alerjik reaksiyonlar oluşturabiliyor. 
 3. Böbrek yetmezliği yapabiliyor. 
 4. Obeziteye neden olabiliyor. 
 5. Antibiyotikle ilişkili ishale yol açabiliyor.