Saç Kepeklenmesinin Sebepleri

Erkeklerde Saç Kepeklenmesi
Saç Kepeklenmesinin Sebepleri


Vücudumuzdaki deri tabakası organlarımızı korumak amacıyla yedi kat tabakadan meydana gelmiştir. 7 kat tabakadaki en üst tabakaları yazın güneşin altında kaldığımız zamanlarda eğer sahil kesimlerinde tatil yaparken güneşlenirken veya denize girerken belirli bir gün sonra bu en üst deri tabakasının soyulduğunu görürüz. Çünkü en üstteki deri tabakasında belirli bir müddet sonra faaliyet gösteren hücreler ölerek yeni hücreler üretmektedir. Bu durum saç üzerinde küçük pul olarak gözümüze görünür. İşte oluşan bu döküntülere kepek adı verilmektedir.

Saç kepeklenmesi kadınlarda da nadir olarak görülse de daha çok erkeklerin şikayet olarak dile getirdiği bir durum olmaktadır. Çünkü erkek saçları genelde kadınlara göre daha kısa olduğu için kepeklenme daha belirgin durumdadır. Saç kepeklenmesi çözümü için birçok alternatif tıp metotları ve bitkisel çözümler bulunmaktadır. Öncelik olarak ise en doğru yapılması gereken iş uzman bir dermatoloğa başvurulmasıdır. Saç kepeklenmesine neden olan en büyük faktörler kullanmış olduğumuz şampuanlar, saç spreyleri, jöle gibi kişisel bakım ürünleridir. Bu yüzden kullanmış olduğumuz kozmetik ürünlerinin sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış, test edilmiş denenmiş ve dermatest onayının bulunmasına özen göstermeliyiz. Bunun yanında kepeklenmeleri önlemek istiyorsak saçlarımızı her gün düzenli olarak yıkamalı ve fazla yağlı tutmaya özen göstermeliyiz.  
Beslenme şeklimiz, beslenme alışkanlıklarımız, yediğimiz ürünler de kepeklenmeye neden olabilmektedir. Fast food olarak tükettiğimiz hazır yiyecekler etkili olabilir. Bununla beraber B ve D vitamini eksikleri de saç kepeklenmesine sebep verebilmektedir. 
Piyasada birçok kepek önleyici şampuanlar bulunmaktadır. Bunları kullanırken fazla değişiklik yapmadan düzenli süreçte kullanmanız gereklidir.  Alternatif çözüm olarak kortizon ilaç tedavisi veyahut mantar ilaçları da kullanabilirsiniz. Mevsim değişiklikleri hassas olan derilerde kepek oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Kepeklenmelere Bitkisel Çözümler
Isırgan otu bitkisi saç kepeklenmesine en etkili bitkisel çözümlerden birisidir. Isırgan otunu suyla kaynatıp suyunu pamukla saç diplerinize masaj yaparsanız hem kepeklenmeyi önleyebilir hem de saç dibindeki hücrelerin güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca aktarlarda satılan doğal kekiklerde kullanmanız size bu konuda fayda sağlayacaktır. Bunların yanında karbonhidrat ağırlıklı beslenmenizi ve bol su tüketmenizi tavsiye ediyoruz .