Meme Kanseri ve Belirtileri

Meme Kanseri  ve Belirtileri
Meme Kanseri  ve Belirtileri

Meme Kanseri 

Kadınların en çok yakalandıkları kanser türlerinden biri olan meme kanseri yaklaşık olarak 8 kadından birin de meydana gelmekte hayatın yalnızca yaşlılık değil her safhasında kadınların kapısını çalabilmektedir. Meme kanseri özellikle de 20 yaşından sonra kadınların kendi yaptıkları muayeneler aynı zamanda yılda bir kez uzman bir doktor tarafından yapılan tetkikler ile erken teşhis sağlamaları mümkün hale gelmektedir. Erken fark etmek ve erken tanı koymak meme kanseri açısından düzenli kontrollerin yapılmasını sağlamak başta kadınlar olmak üzere toplumda kanser ve kanser türleri ile ilgili farkındalığı arttırmak daha bilinçli bir yaşam sürmenizi sağlayacak ve daha sağlıklı veya sağlığımızdan olduğumuz dönemlerde de daha hızlı iyileşebilmeyi sizlere sağlayacaktır.


Hastalıkların tanı ve tedavisinde erken farkındalık her zaman çok önemlidir ve hastalığın tedavisinde olduğu gibi yaşam kalitesinin düşmesini de engellemektedir. 

Meme Kanseri Belirtileri 

Kadınlarda kanser denildiğinde akla ilk gelen meme kanseri belirtileri genellikle meme içerisinde ele gelen bir kitle olmasıdır. Bu kitlenin büyük bir kısmı iyi huylu tümörler olarak nitelendirilmektedir. Onunla birlikte memede bir kitle ele geldiğinde kitle hakkında derin bir araştırma yapmak uzman doktorlardan yardım alarak kitlenin iyi huylu yada kötü huylu olup olmadığı konusunda emin olmak gerekmektedir. Meme de ele gelen kitle iki farklı yapıda olabilir. Sıvı dolu bir kese halinde oluşan kitlelere kist denir. Kistler aynı zamanda adet zamanlarında daha çok büyür ve ağrı oluşmasına neden olur. Menopoz öncesinde kırklı yaşlara yakın kadınlarda daha çok meydana gelen bu kistler meme kanseri riskleri arasında yer almaz. Meme kanseri için tehdit oluşturabilecek kitleler için farklı bir doku ile dolu oluşumlardır. Bu dokuya solid ismi de verilebilmektedir. Meme de bir kitle elinize geldiği takdirde en yakın zamanda bir uzman doktora görünmenizin faydası olacaktır. 

Meme kanserinin belirtileri arasında meme derisinde kalınlaşma, renk değiştirme ve şişme gibi durumlar yer almakta memenin deri bölgesinde kızarıklıkların, portakal kabuğu görünümünün ve meme ucunun renginde farklılaşmanın olduğunu fark ediyorsanız hekiminize danışarak memenizdeki bu değişimin nedenin ne olduğunu öğrenmelisiniz. 

Meme başında kalınlaşma, kızarıklık veya yara olması yine meme kanserinin belirtisi olabiliyor. Özellikle de meme başı ve çevresinde ortaya çıkan kızarıklıklar yara görünümü alması ve memede bir kitle olmasa da meme kanserinin habercisi olabiliyor. Meme veya meme başından içeriye doğru çekintinin meydana gelmişse meme kanserinin nedeni olabiliyor. Genetik olarak meme ucundaki bozukluklar değil yalnızca normal olan meme ucunda kısa süre içerisinde içeri doğru bir çökme veya çekilme gibi bir durum görüldüğünde bu meme kanserinin işaretçisi olabiliyor. Aynı zamanda meme başında meydana gelen akıntılar da meme kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır. 

Memenin şeklinde değişiklik olması bir bölümünün diğer tarafına göre daha farklı olması veya genel yuvarlaklığını dışında çıkıntıları meydana gelmesi meme kanseri açısından önemli bulgulardır. Meme başlarının pozisyonlarında ortaya çıkan değişiklikler ve meme başının farklı yönlere doğru çekiliyor gibi görünmesi meme kanserinde ortaya çıkan belirtilerden olabilir. 

Meme kanserinin en belirgin belirtilerinden biri ise elbette ki koltuk altında ele gelen bir kitledir. Birçok nedene bağlı olarak bir lenf bezi büyümesi olabileceği gibi bu kitle kimi zaman da meme kanserinin ilk bulgusu olarak da görülebilir. 

Kadınlar çoğu zaman üzerine aldığı sorumluluklar nedeni ile kendini oldukça fazla ihmal edebiliyor ve erken yaşta en belirgin özellikleri kaçırabiliyorlar. Böylece hastalığın ileri aşamasında farkına varabiliyor. Bunu engellemek ve hayata daha sıkı bağlanabilmek için en azından duş alırken vücudunuzda yapacağınız kontrol erken tanı için oldukça önemlidir.