Kronik Hastalıklar Ve Özellikleri

Kronik Hastalıklar Ve Özellikleri
Kronik Hastalıklar Ve Özellikleri

Kronik Hastalıklar 

Kronik kelime anlamı olarak bir işin veya olgunun düzenli bir şekilde kendini sürekli olarak yenilemesi anlamını taşımaktadır. Yani ardarda sıralı bir şekilde tüm işlemlerin tamamlaması anlamını taşır. Günümüzde çoğunlukla sağlık sektöründe kullanılan kronik hastalıklar diğer bir alan olan tarihte de tercih edilmektedir. Kronik hastalıklar olarak birçok hastalık türü günümüzde telaffuz edilmektedir. Örneğin kronik tansiyon, kronik astım, kronik sinüzit, kronik öksürük, kronik böbrek yetmezliği şeklindeki birçok hastalık için kronik telefon bu hastalığın süregelen bir hastalık olduğunu anlamamızı sağlamaktadır. Herhangi bir hastalığın uzun bir süre devam etmesi ve hiçbir kesin iyileşme gözlem neden sürekli olarak etkisini göstermesi anlamına gelen kronik terimi hastalığın tedavi edilmesi için tüm yöntemlerin denmesine rağmen yine de bu hastalığın etkilerinin aynı şekilde gözlenmesi halinde kronikleşmiş olduğunu gözlemlemektedir. Normal hayatta sürekli olarak yaşam kalitesini düşünmekte bakım ve tedavi gerektirmektedir. 


Kronik Hastalıklar Ve Özellikleri 

Yavaş seyreden ancak bir ömre yayılan ve devam eden bir hastalık olma özelliği taşımaktadır. Kronik hastalıklar müzmin hastalık özelliği taşımakta günlük hayatımız için kabullenmenin ve alışmamız gereken bir hastalık türüdür. Kimi zaman anneden bebeğe geçen veya doğuştan çocukta seyreden çeşitleri de bulunan kronik hastalıkların genetik hastalıkları olduğu da söylenebilir. 

Kronik hastalıklar sağlık problemi kullanılabilmekte en bilinen kronik hastalıklar kronik bronşit, kronik diyabet hastalığı, kronik astım gibi hastalıklardır. 

Kronik bronşit arka arkaya devam eden bir öksürük rahatsızlığının akabinde takip eden mukus akıntısının var olması ve bu durumun kişinin hayatında sürekli olarak bulunuyor olmasıdır. Tedavi edilen ancak kısa bir süre sonra da tekrarlanan ve vücudun zayıf düşerek sürekli soğuk algınlığı gibi durumları yeniden nüks etmesi durumunda kronik bronşit denir. Kronik bronşit kronik hastalıkların en yaygın olan çeşitlerinden biridir. 

Kronik diyabet hastalığı pankreasın yeterli miktarda insülin üretmemesi durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Vücutta bulunan şeker seviyesinin yükselmesine neden olarak tedavi edilmesine rağmen insülin şekerinin enerji olarak kullanılabilmesi için girmesi sağlanan bir hormonun vücuda sağlanamaması durumunda ortaya çıkar. Bu madde vücut tarafından üretilmediği takdirde beden rahatsızlıklarının ve hastalıkları sürekli olarak nüksederken dışarıdan insülin iğneleri yapılarak kişilerin normal yaşamlarına dönebilmeleri sağlanır. Ancak kronik diyabet hastalığı yaşam kalitesini oldukça kısıtlayan bir hastalık türüdür. 

Kronik astım hastalığı ise akciğerde iç hava yollarında iltihaplanma durumunun ortaya çıkması ve bu durumun kişide alerjik reaksiyonlara neden olarak sık sık tekrarlamasına denilmektedir. Bir diğer adıyla astım bronşit hava yollarında sürekli olarak kızarıklığın ve şişliğin meydana gelmesi durumudur. Kronik hipertansiyon ise vücudun kan basıncı ile alakalı bir rahatsızlıktır. Vücut içerisinde dolaşan kanın dolaşım esnasında yüksek basınç oluşturması ve bu basıncın kişinin tükettiği besinler veya harcadığı efor ile dengeli olmadığı zamanlarda damarları yıpranması ve tansiyonu yükseltmesi sorunuyla ortaya çıkmaktadır. 

Kronik hastalıklar dünyada ölümlerin yüzde 63’nün nedeni olarak görülmekte bu da yaklaşık yılda 57 milyon insanın ölümüne neden olması anlamını taşımaktadır. Diyabet kanser ve kronik solunum yolu hastalıkları nedeniyle hayatını kaybeden insanların yanı sıra yaşam standardını oldukça düşüren bu hastalıklar orta derecede ülkelerde daha fazla yaşanmaktadır. Kronik hastalıkların tedavi edilebilmeleri için dünyada birçok yol ve yöntem izlenmiş ancak hiçbir yöntem tam olarak başarılı bir sonuç elde edilebilmesini sağlamamıştır. Bu nedenle kronik hastalıklar bir dönem baskı altında tutulabiliyor olsa da bir süre sonra yeniden nüksetmekte ve kronikleşmiş oldukları için kişilerin yaşam kalitesini sürekli olarak düşünmektedir.