Kanser ve Kanser Türleri

Kanser Ve Kanser Türleri
Kanser Ve Kanser Türleri


Kanser Ve Kanser Türleri 

Kanser bir organ veya dokuda bulunan hücreleri düzensiz ve hızlı bir şekilde bölünüp çoğalması anlamına gelen kötü huylara denilmektedir. Genel olarak kanser vücudun çeşitli bölgelerinde hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve yüzden fazla hastalık grubunu içermesi anlamına gelmektedir. Kanser çeşitleri  fazla olmasına rağmen hepsi hücrelerin hızlı ve kontrolsüz çoğalması ile başlamakta tedavi hızlı bir şekilde başlatılmaz ise ciddi rahatsızlıklara ve ölüme neden olabilmektedir. Kanser terimi yunan fizikçi tarafından keşfedilmiş ve kanser terimlerini ülser oluşturmakta ve ülser oluşturmayan tümörler için kullanmışlardır. Kanser ve kanser türleri vücutta hemen hemen her organda kanser hücreleri baş gösterebilir. 


Normal Bir Hücrede Neden Kanser Meydana Gelir? 

Bütün kanser tiplerinde tüm işlemler vücudun yapı taşları olan hücrelerin içerisinde gerçekleşir. Yaşamsal faaliyetlerin devam etmesi büyüme ve gelişmenin sağlanabilmesi için bölünme özelliği tüm hücrelerde bulunmaktadır. Yalnızca kas ve sinir hücrelerinde bu özellik bulunmamaktadır. Yaşamın ilk yıllarında hücreler hızlı bir şekilde bölünürken yetişkinlerde bu kız yavaşlamak da fakat hücrelerin bu yeteneklerin sınırsız olarak kalmaktadır. Sonsuz bir şekilde bölünemeyen hücreler hayat boyunca bölünebilme sayılarına bağlı olarak bölünürler. Ancak hücrelerin merkezinde bulunan çekirdek içerisinde hücreye ait olan organizmanın genetik bilginin saklandığı DNA da normal fonksiyonların görülmemesi DNA iplik tüplerinde oluşan hasarlar neticesinde hücrenin normal bölünmesi sağlanamadığı takdirde hücrenin tamamen kaybolması yani ölmesi gibi bir durum ortaya çıkarken kanserli hücrelerde tasarlanmış olan DNA onarılmaz ve kontrolsüz bir şekilde çoğalma gösterir. DNA çevresel etkenler nedeniyle hasar görebilecek gibi genetik nedenlerden dolayı da zarar görebilir. Kanser ve kanser türleri bu şekilde bilinçsizce çoğalmanın gerçekleştiği organın İsmine göre değişkenlik göstermekte ve tehlikeli bir boyuta taşınabilmektedir. 

Kanser Türleri Nelerdir? 

Over kanseri, multipl, miyelom, rahim, ince bağırsak, kalın bağırsak, karaciğer, melanoma, özefagus, pankreas, prostat, safra kesesi, safra yolu, rahim ağzı, mide, baş ve boyun, meme, cilt, böbrek, anüs, ana kanal ve akciğer kanseri olmak üzere birçok kanser çeşidi bulunmakta ve bu kanser tipleri erken teşhis edilemediği takdirde kişinin yaşam kalitesinin bozulmasının dışında ölümüne neden olabilecek hastalıkların meydana gelmesine neden olur. Kanser ve kanser türleri arasında ülkemizde en yaygın olanlarından biri de mide kanseridir. 

Mide Kanseri 

Mide kanseri kanser ve kanser türleri arasında bulunan bir çeşididir. Kaburgaların altında karnın üst bölgesinde yer alan içi boş bir organ olan mide, yemek borusu aracılığıyla beslenmekte ve midede tüm besinler sıvı hale dönüştürülerek bağırsaklara hareket etmektedirler. Oradan da sindirim aşamalarına devam edilmektedir. Mide kanseri ise çok hızlı yayılan bir kanser türüdür. Genellikle ülser teşhisi ile başlar ve dikkat edilmediği takdirde mide kanseri boyutuna taşınabilir. Mide kanseri çevre organlara hızlı bir şekilde yaygınlaşabilme özelliğine sahiptir. Mide kanserinin neden meydana geldiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak yaş, cinsiyet, ırk ve diyet gibi faktörler aynı zamanda sigara ve alkol kullanımı mide kanserini tetikleyen etkenler olarak görülmektedir. Genetik faktörler yani ailenin geçmişinde mide kanserinin var olması da kişi de ortaya çıkması için önemli bir etkendir. Mide kanseri olması için birçok neden olduğu halde bazı kişiler bu hastalığa yakalanmadan da ömürlerini sonlandırabilirler. Ancak yapılan araştırmalara göre sigara ve alkol tüketenlerde tüketmeyenlere oranla mide kanseri daha fazla görülmekte ve hastalığın tedavi aşamasında da sigara kullanmayanlar da ilerleme hızlı bir şekilde durdurulabilmektedir. Mide kanseri belirtileri yavaş ve sinsi bir hastalık olduğu için hemen ortaya çıkmamaktadır. Bu nedenle de hastalık hızlı bir şekilde hissedilmemektedir. Oldukça geç belirti veren mide kanseri karında ve midede belirli belirsiz rahatsızlık hissi ile ortalığa çıkmakta kilo kaybı ve karın ağrısının yanında iştahsızlık, yutma zorluğu, halsizlik, kusma, şişkinlik gibi belirtiler göstermektedir. Kan tükürme sık rastlanan bir belirti olmamakla birlikte gizli kanama sıkça rastlanan bir mide kanseri belirtisidir.