Geniz Eti Ameliyatı

 Geniz Eti Tedavisi Nasıl Yapılır ?
 Geniz Eti Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Geniz Eti Ameliyatı

Bebeklere ve çocuklara hasta olmaktan koruyan süngerimsi dokulara verilen isim olarak bilinen geniz eti burun boşluğunda arka tarafta ve ağız çatısı üzerindedir. Bademcik gibi zararlı bakterileri ve virüsleri yakalayarak bağışıklık sistemini uyaran, vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olan geniz eti ayrıca vücudun enfeksiyonlara karşı direncinin de yükselmesini sağlamaktadır. İçeriğinde vücut savaşçısı olarak bilinen antikorları da barındıran geniz eti çocuklar büyüdükçe vücuduna zararlı olacak etkenleri savuşturmak için başka yollar geliştirir ve geniz eti genellikle 5 yaşından sonra küçülerek işlevsel özelliğini kaybetmeye başlar. Ergenlik döneminde tamamen yok olur. Geniz eti ameliyatı bazı durumlarda vücuda girmeye çalışan mikropla savaşan geniz etinin kendi dokusunda tahribatın oluşması ile tedavi edilmelidir. Bu çeşitli nedenler ile şişme meydana gelebilir ve kimi zaman bu şişme kendiliğinden düzelirken kimi zamanda tedaviyle şişkinliğe müdahale etmek gerekmektedir. Geniz etinin büyümesi oldukça sık rastlanan bir durum olmakta ve bu durum bademciklerde de büyümeye neden olabilmektedir. Geniz eti tedavisi kimi zaman antibiyotik tedavisi olurken kimi zaman da ameliyat gerekebilir. 


Geniz eti büyümesinin belirtisi nedir 

Geniz eti büyümesinin birçok belirtisi vardır. geniz etinin büyük olması durumunda ortaya çıkacak olan burun tıkanıklığı dolayısıyla nefes darlığı, baş ağrısı gibi ve horlama şeklinde problemler meydana gelebilir. Uykusuzluk hali, yorgunluk, boğaz ağrısı, ağız kokusu, kulak problemi ve boyunda bezeler gibi birçok problem geniz eti büyümesinin belirtileridir. Bu belirtileri gözlemleyen bir kişi geniz eti ameliyatı  için veya hastalığın sebebinin ne olduğunun tanısının konulması için öncelikli olarak kulak burun boğaz muayenesi gerekir bazı durumlarda endoskopik yöntemlerle geniz eti muayenesi yapılabilir veya röntgen de talep edilebilir. 

Geniz eti ameliyatı  için antibiyotik uygulamaya başlamadan önce hastalığa neden olan mikrobun türü belirlenir ve buna uygun olarak antibiyotik tedavisine başlanır. Ancak eğer kronikleşmiş bir iltihaplanmadan bahsediliyorsa ve geniz eti artık koruyucu özelliğini kaybederek vücuda zarar vermeye devam ediyorsa bu durumda geniz etinin operasyon ile alınması gerekmektedir. 

Geniz eti ameliyatı gerçekleştirilirken oldukça rahat ve ağrısız bir operasyon uygulanır. Genel anestezi altında büyümüş olan geniz eti tamamen çıkartılır ve ameliyat sonrasında hasta aynı gün evine dönerek hızlı bir şekilde iyileşebilir. Bazı durumlarda burnun arkasında tampon konulması gibi gereksinimler ortaya çıkabilir ve bu durumda hastanın bir gece boyunca hastanede kalması sağlanır. Bazı hastalarda geniz eti sürekli büyüme gösterebilir ve bu durumda da operasyonlar tekrarlanarak geniz eti ameliyatı uygulanır. Geniz eti tedavisi uygulandıktan sonra yani operasyon işlemi tamamlanarak sağlıklı bir şekilde evinize döndükten sonra dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Ameliyattan sonraki gün fazla sıcak, baharatlı, asitli olmamak kaydıyla her şeyi tüketilebilir özellikle çocuklar ameliyat sonrasında 4-5 gün kadar kendilerini korumalıdır. Aşırı hareketlilikten ve okul gibi kalabalık ve mikropların yoğun olduğu ortamlardan uzak durmalıdırlar. Bir hafta boyunca aşırı sıcak bir şekilde banyo yapmamalı ılık duş almalıdırlar. 

Bazı kişilerde çocukluk dönemini atlatmış olsa dahi geniz eti tamamen kaybolmak yerine daha da büyüme göstererek ses bozukluklarına ve horlama gibi problemlere neden olabilmektedir. Yetişkinlerde ortaya çıkan geniz eti tedavisi yine genellikle operasyonel olmakta genel anestezi altında ameliyat gerçekleştirilerek hızlı bir şekilde iyileşme sağlanabilmektedir. Çocuklarda ise geniz eti kimi zaman çocuğun hızlı büyüme ve gelişmesini de engelleyebilmektedir. Bu nedenle çocuğunuz da geniz eti veya geniz eti belirtisi gözlemliyorsanız en kısa sürede hekiminize danışmalısınız.