Erken Doğum Belirtileri

Erken Doğum Nedenleri Neledir ?
Erken Doğum Nedenleri Neledir ?

Erken Doğum Belirtileri

Erken doğumların meydana gelmesinde veya erken doğum tehditlerinin ortaya çıkmasında çeşitli sebepler baş gösterebilir. Ancak bu sebepler bir veya birkaçı bir araya geldiği zaman düşünülebilir. Bazı durumlarda erken doğum riskinin fazla olduğu ortaya konulmaktadır. Ancak yine de erken doğuma tam olarak sebep olacak durumların ne olduğunu net olarak bilinmemektedir. 


Erken doğum belirtileri arasında aşırı enfeksiyonlu durumlar ve özellikle idrar yolu enfeksiyonları plasenta da oluşan anormallikler, bebeğin suyunun fazla veya eksik olması, rahmin tartacağından çok daha ağır ikiz ve üçüz hatta daha fazla gebelikler, servikal yetmezlik, rahim ve rahim ağzı ile ilgili doğumsal bazı problemlerin ortaya çıkması gebelik devam ederken ameliyat veya bu tarz operasyonel durumlara maruz kalmak, karın bölgesine ani baskı ve ciddi travma almak erken doğum belirtileri arasında sayılabilmektedir. Bunların dışında erken doğum riskini arttıran bazı nedenlerinde olduğu gözlenmiştir. 

Erken doğumun nedenleri arasında annenin dikkatsizliğinden kaynaklanan bazı nedenlerin yanında vücudun yeterli güce sahip olmaması da sayılabilmektedir. Örneğin daha önceden erken doğum yapmış olmak, aşırı sigara ve alkol tüketimi annenin yaşının çok genç ve ya çok ileri seviyede olması, kansızlık, aşırı zayıflık, ekonomik düzeyin düşük olması, stres, doğumların arasındaki sürenin çok kısa olması, kokain, yardımcı üreme teknikleri ile elde edilen bir gebelik olması erken doğum belirtileri arasında yer alabilir. 

Doğum eylemi çoğu zaman kendiliğinden başlar ve anne veya bebek hayatının tehlikede olduğu durumlarda doktorlar tarafından kimi zaman da erken doğum kararı verilebilmektedir Suni sancı veya sezeryan yöntemiyle bebeğin veya annenin durumunun kritik olduğu konularda karar verilir ve doğum gerçekleştirilir. Doğumun erken olmasına sebep olacak birçok etken bulunurken bunlardan en etkilisi çoğul gebelik yani ikiz, üçüz veya daha fazla bebek olması rahim kapasitesinin çok daha fazla gerilmesine neden olmaktadır. Bunun içinde ağırlığına dayanamayan rahim bebeklerin erken doğmasına neden olabilir. İkiz gebeliklerde erken doğum riski tekil gebeliklere göre çok daha yüksektir ve tekil gebeliklerde erken görülen 36 hafta da gerçekleştirilen doğumlar ikiz bebeklerde 36 haftadan daha önce gerçekleştirilebilir ve çok da erken bir doğum olduğu düşünülmez. 

Suların doğum vakti gelmeden önce akması yani erken doğum eyleminin başlaması durumuna çoğunlukla aşırı enfeksiyon durumu da rol oynamaktadır. Genital sistem enfeksiyonları nedeniyle bakteriyel ve ürüner sistem enfeksiyonları erken doğum eyleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Plasentada ortaya çıkan anormallikler erken doğum riskini arttırmaktadır. Anne adayının beslenmesinin yetersiz olması, yaşanılan coğrafi bölgelerin özellikleri, anne adayının ciddi kansızlık probleminin olması ve stres, sigara ve alkol kullanımı erken doğum belirtileri arasında yer alır.

Doktor kararıyla uygulanan erken doğum yöntemleri 

Tüm erken doğumlarda %30 oranla doktor kararıyla gebeliğin sonuçlanması sağlanır. Anne hayatının tehlikede olması veya bebeğin yaşamının sıkıntıya düşmesi aynı zamanda bebeğin olgunlaşma derecesine bakılarak doğum suni sancı veya sezeryan uygulanarak gerçekleştirilir. Rahim içinde bulunan fetüsün yaşamaya devam etmesinin sakıncalı olduğu düşünüldüğü durumlarda erken doğum gerçekleştirilir ve bunun en iyi örneği de oksijensiz kalma olasılığıdır. Bebek için oksijensiz kalma riski meydana geldiğinde hem bebeğin ölümü hem de annenin sağlığının tehlikeye girmektedir. Bu nedenle bu tür durumlarda da doktor kararıyla erken doğum gerçekleştirilir. Doğum eylemini başlatmak için Suni sancı uygulanır ve rahim kaslarının kasılması sağlanır. damar yoluyla serum içerisinde oksitosin hormonu rahim ağzının olgunlaşmasında ve açılmasında önemli bir etkendir. Böylece rahim ağzının açılması ile bebek vajina yoluna girer, normal doğum sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir.