Doğum Yöntemleri Neledir ?

Doğum Yöntemleri Neledir ?
Doğum Yöntemleri Neledir ?


Doğum Yöntemleri 

Doğum henüz gebelik meydana gelmediği takdirde dahi anne adaylarının en çok akıllarını kurcalayan ve en çok korktukları durumlardan bir tanesi olmaktadır. Doğum yöntemleri günümüzde oldukça geliştirilmiş ve ağrısız acısız yöntemler olarak kadınların tercihine sunulmuştur. Doğumun nasıl gerçekleşeceği gebeliğin ilk günlerinden itibaren anne adaylarını heyecanlandıran bir konu olmakta aynı zamanda tercih yapılabilecek bir konuymuş gibi süregelmektedir. Gebelik ve doğum elbette ki normal yani vajinal doğuma göre uyarlanmıştır. Ancak doğumda hedef yalnızca normal doğum odaklı değil anne ve bebeğin bu süreci en rahat ve sağlıklı bir şekilde atlatmasıdır. Doğum yöntemleri günümüzde artık epidural anestezi yöntemleri ile daha fazla çeşitliliğe erişmiştir. 


Normal Vajinal Doğum

Doğum yöntemleri arasında en yaygın olan ve geçmişten bu yana en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan normal vajinal doğum ağrılı ve annenin ıkınması ile bebeğin vajinal yolla doğması olayına denilmektedir. Doğum ağrıları rahimde ki kasılmalardan meydana gelmektedir ve bu kasılmalar doğumun ilk evresinde rahim içini doğuma hazırlar ve sonra da bebeği dışarı iter ancak anneler bu kasılmaları ağrı olarak hissederler ve her ağrı bebeği doğuma biraz daha yaklaştırmaktadır.

Gebelik süresi adetin ilk gününden itibaren 38 hafta olarak hesaplanmaktadır ve 37. gebelik haftasından sonra doğum başlayabilmektedir. Kimilerin de 40 haftalık sürenin dolmasına rağmen doğum başlamaz ki bu durumda klasik bilgilere göre 42 haftaya kadar beklenmek mümkündür. Fakat bu bekleme süresinde bebeğin plasentası yaşlanmakta, kilosu artmakta ve suyu azalmaktadır. Bununla birlikte anne ve bebek sıklıkla kontrol edilmeli ve anne ve bebeğin sağlığı tehlikeye atılmadan doğum kendiliğinden başlamadığı takdirde anne ve bebek sağlığı açısından suni sancı denilen rahimde kasılmalar sağlayacak uygulamalar ile doğum başlatılmalıdır. Oksitosin hormonunun serum içinde kontrollü olarak anneye verilmesi sağlanarak bebek ultrasonla gözlemlenmelidir.

Doğum kendiliğinden başlarsa elbette ki çok daha kısa sürede sorunsuz bir şekilde süreç devam etmektedir. Ancak rahmin açılma süresi ilk doğumlarda oldukça uzun sürebilmektedir ve ağrılar bu süre içerisinde sürekli olarak şiddetle sürmemektedir. Rahim ağzı 4 veya 5 santim açıldıktan bir süre sonra anneyi aşırı boyutlar da rahatsız edecek duruma gelir. Rahim ağzı tamamen açıldığı zaman ağrı ile beraber ıkınma hissi de anne adayına gelir ve bebeğin başı anne vajinasında görüldükten ve çıkmaya başladıktan sonra hekiminde yardımıyla bebeğin omuzları ve bacaklarının doğumu sağlanır. Böylece ağrı biter ve bebeğin eşi ayrılarak anne de artık hafif bir ağrı hissi meydana gelmektedir. Doğumu bekleme suresinde ise anneye rahim ağzında yumuşatacak ve spazmı durumunu önleyecek ilaçların zamanında uygulanması, anneye sıvı verilmesi ve enerji ihtiyacının karşılanması sağlanmaktadır. Böylece rahmin kasılması için gerekli olan enerji sağlanır.

Normal doğum, doğum yöntemleri arasında en korkulan ve en çok merak edilen doğum türlerinden bir tanesidir. özellikle genç anne adayları vajinal doğumdan korktukları için genellikle epidural anestezi yönteminden yararlanmak isterler. 

Doğum yöntemlerinden bir diğeri olan epidural anestezi annelerin çok daha konforlu bir doğum süreci geçirmelerini sağlamaktadır. Yurtdışında normal doğumun yaygın olmasının nedeni epidural anestezinin daha sık kullanılması ve bunun için uygun ortamların sağlanmasıdır. Epidural anestezi yöntemi bugün ülkemizde pek çok hastanede uygulanmaktadır. Doğum yöntemleri arasında hem normal doğumu sağlayan hem de ağrısız ve acısız olarak gerçekleştiren epidural anestezi yöntemi annenin ağrıları hissetmemesi nedeniyle ıkınmanın gecikmesine neden olurken hastaya yardımcı olacak uzmanların ıkınma zamanını anneye söylemeleri ile rahatlıkla tamamlanabilir. Aynı zamanda doğum sonrasında anne vajinasında dikiş gereken durumlarda ek bir ağrı kesiciye ihtiyaç duyulmadan gerekli işlemler tamamlanır.