Basura Ne İyi Gelir ?

Basura Ne İyi Gelir ?
Basura Ne İyi Gelir ?

Basura Ne İyi Gelir ? 

Makat bölgesindeki damarların şişip genişlemesiyle oluşan hastalığa basur denir, düzenli beslenmeyle bu sorun çözülebilir. 

Düzensiz beslenmeden dolayı ortaya çıkan hemoroid, halk arasındaki adıyla basur şişmanlığın ve uzun süreli kabızlığın tetiklediği en sık hastalıklardandır. Peki basura ne iyi gelir ?


Basur Hastalığının Belirtileri Nelerdir ? 


Makat bölgesinde görülen kanama ilk belirtilerindendir. Direk ilk belirtilerin ardından hemen doktora başvurarak tedavisine başlamalısınız. 

İlerledikçe belirtiler artmaya ve ağrılı hale gelmeye başlar makat bölgesinde iltihaplanma ve şişmeye bağlı ağrılar oluşur. 

Dışkılama yaparken kişinin ağrılar çekmesi diğer belirtiler arasında yer alır. 

Basur Kimlerde Görülür ? 


Motosiklet ve bisiklete binenlerde, kronik kabızlığı ve genetik olarak hastalığı olanlarda ve uzun süreli oturarak çalışmak zorunda olanlarda olur. 

Peki Basura Ne İyi Gelir ? 

  • Basura iyi ne iyi gelir diye soracak olursanız; daha çok lifli gıdalar tüketilmelidir mısır ve mısır ürünleri, kuru üzüm, kuru erik, fındık, ceviz, brokoli, şalgam vb. gıdalar bolca tüketilebilir. 
  • Stresten uzak durulmalıdır, özellikle sigara kullanımını bırakmak gerekir. 
  • Basur memelerinin verdiği rahatsızlığı azaltmak amacıyla daha çok yumuşatıcı gıdalar tüketilmelidir örneğin şeftali. 
  • Pırasa tüketmek kabızlığı azaltır ve sizi rahatlatır, sabahları aç karnına papatya çayı tüketebilirsiniz. 
  • Kefir ve yoğurt gibi ürünler sindirim sistemini hızlandırır, bağırsakta rahatlamaya sebep olur. 
  • Keçi boynuzu tüketmek basura ve basur ağrılarına iyi gelir fakat sürekli tüketilmesi gereklidir. 
  • Lif, kepek ve bol protein içeren tahıllı ekmekler hem sindirimi kolaylaştırır hem de basurun neden olduğu sorunları azaltır. 


Basur belirtilerinden ve basurun oluşumundan kurtulmak için bolca sıvı ürünler tüketilmelidir, Suyun dışında meyve suları, bitkisel çaylar, lif içeren sebzeler tüketilmelidir. 

Vitamini bol olan kuşburnu bağırsaktaki kurtların dökülmesine ve bağırsağın rahatlamasına iyi gelir. 

Bir kaba ılık su koyarak üzerine oturup kaslarınızın gevşemesini sağlayabilirsiniz. 

Düzenli beslenmede dikkat etmeniz gerekenler Muzu istediğiniz kadar yemekte serbestsiniz fakat acılı gıdaları tüketmemelisiniz, örneğin bol acılı bir pizza veya biber turşusu vb. Baharatlı gıdalar basuru hızlandıracağı gibi olumsuz yönde de etkiler bunlar; karabiber, pul biber, acı biber, kırmızı biber, isot vb. baharat türleridir. Pizza, lahmacun, ketçap, turşu, turunçgiller, aşırı tüketilen kahve ve çay, enerji içecekleri, gazlı içecekler, fazla tuzlu gıdalar ve içecekler. 

Ayrıca doğmuş yağ içeren hazır gıdalar margarin, sosis, sucuk vb. gıdaları tüketmek yerine zeytinyağı, ketenyağı gibi ürünleri tüketmek daha sağlıklı olacaktır.

Basur Belirtilerini Önlemek İçin Diğer Önlemler 

Ağrı, kaşıntı vb. durumların oluştuğu zamanlarda ılık suyla bir duş almanız sizi rahatlatacaktır. 

İleri seviyedeki basurlar için doktorunuza merhem yazdırıp reçeteli bir şekilde aldığınız bu merhemleri kullanarak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. 

Oturarak çalışıyorsanız birkaç saatte bir ayağa kalkarak biraz dolaşmanız, hem kan dolaşımınız açısından hem de basurunuzun ilerlememesi açısından iyi olacaktır. 

Torbaya buz doldurup 15 dk kadar basurlu bölgeye kompres uygulayabilirsiniz. 

Hem şişliği indirecektir hem de ağrılarınızı hafifletecektir. 

Verdiğimiz bu önerilere uymak ağrılarınızı hafifletebilir fakat kesin çözüm için çekinmeden doktorunuza giderek ameliyat olmanızda fayda var milyonlarca insan bu rahatsızlığı yaşıyor sadece size özgü değil. Basur için ameliyat olmayı kesinlikle düşünmelisiniz, kesin çözüm cerrahi operasyon geçirmekte yatıyor. 

Hem basur ameliyatı diğer ameliyatlara nazaran gayet basit bir ameliyattır. Ameliyat esnasında yapılan tek şey basurlu olan damarlardaki kan akışını durdurarak, bu damarların kendi kendine ortadan kalkması sağlanır.

Dış basura kanayan damarlar için ilaç karışımı hazırlanarak bir iğne yardımı ile damarlara enjekte edilir bu sayede damar boyutlarında önemli küçülme sağlanır, ilerlemiş bir basurda ise cerrahi müdahale ile damarlar tamamen alınarak o damarlardan temizlenir.