Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ?
Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ?


Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ? 

Bütün gününüzü ekleyecek baş ağrısının başlıca sebepleri sinir, stres ve uykusuzluktur. Peki baş ağrısına ne iyi gelir, gelin bu konuyla ilgili neler yapabileceğimize bakalım. 

Başınızın ağrısı strese dayalıysa hemen aklınıza ağrısı kesici ilaçlar gelmesin, çünkü doğal yollarla atlatabilirsiniz ilaç tedavisini en son çare olarak düşünün, hele ki migrene bağlı bir bağ ağrısı yaşıyorsanız kendinizi karanlık ve sessiz bir odaya atın ve dinlenin. 


Gerilimin olmadığı sakin ortamlarda dinlenmeye çalışın eğer ışıktan rahatsız oluyorsanız karanlık yerleri tercih edin fakat güçlü hissediyorsanız açık hava yürüyüşü yapmak size iyi gelecektir. 

Yüzünüze masaj yapmak gerginliğinizi bir nebzede olsa hafifletecektir. Alnınıza, kaşlarınızın arasından burnunuza doğru ve göz kenarlarınıza doğru masaj yapın. 

Sıcak bir duşta sizi sakinleştirecek ve dinlendirecektir. Kendinizde banyo yapacak gücü bulamıyorsanız bir kaba sıcak su koyup ayaklarınızı içine sokarak bir süre dinlendirin, en son ayaklarınızı soğuk suyla yıkayıp iyice kuruladıktan sonra çoraplarınızı giymeyi unutmayın. Bu şekilde kan akışını dengeleyerek baş ağrısını bir nebzede olsa hafifletebilirsiniz. 

Başınıza buz poşeti ayarlayarak yada bir bezi soğuk suyla ıslatıp alnınıza koyarak baş ağrınızı hafifletebilirsiniz. 

Uzmanlara göre beslenmede baş ağrısını geçirmede önemli faktörlerden özellikle muz, makarna ve balık yağı tüketimi baş ağrısını dindirecek önlemlerden. 

İlaç tedavisini en son çare olarak denemenizi tavsiye ediyoruz ve mutlaka doktorunuza danışarak kullanın. Neden ilaç tedavisi yerine doğal yöntemleri denemenizi istiyoruz açıklayalım; baş ağrısı yaşadığınız her an ilaç tedavisine yönelirseniz eğer vücudunuz ilaca bağımlı olur ve daha sonrasında ilaç almadığınız her an başınız ağrıyacaktır. 

Eğer başınızın ağrısı kronik hale geldiyse doktorunuza başvurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. 

Migren ağrısı ve gerilim tipi baş ağrısı birincil baş ağrılardandır. Migreni genelde uykusuzluk, açlık, stres, alkol, gürültü, alkol, gürültü, yoğun ışık tetikler. Gerilim tipi baş ağrısı ise en çok karşılaşın baş ağrısıdır, bu tip baş ağrısı boyun ve kafa derisini kapsar. Boyun ve kafa derisinin gerilmesi ile oluşan bu ağrının asıl sebebi başın sürekli sabit olarak tutulması özellikle bilgisayar karşısında saatlerce çalışmak, kötü uyku pozisyonu, uykusuzluk, aşırı efor sarfetme, halsizlik, düzensiz beslenme ve göz yorgunluğu tetikleyen sebepler arasındadır. 

İkincil baş ağrıları başka hastalıklardan kaynaklanır, önceden görülmeyen fakat nükseden ve sürekli tekrarlayan şiddetli baş ağrıları görülüyorsa altında farklı bir hastalık görülebilir. Mutlaka önemsenmeli ve ihmal edilmemelidir. Baş ağrısı ile birlikte kusma, görmede bulanıklık, baş dönmesi, bayılma gibi belirtilerde boy gösteriyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Bu noktadan sonra baş ağrısına ne iyi gelir konusu bir kenara atılmalı ve baş ağrısının altında yatan neden öğrenilmelidir. 

Baş ağrısına sebebiyet verecek hastalıklar aşağıda listelenmiştir. 

  • Beyin ve damar hastalıkları 
  • Boyun ve beyin yaralanmaları 
  • Beyin tümörleri 
  • Beyin enfeksiyonları 
  • Beyin basıncının yükselmesi 
  • Sinüzit 
  • Beyin ve sinir hastalıkları 


Baş ağrısına ne iyi gelir kısaca anlattık, başınızın ağrısı çok şiddetli de olabilir önemsenmeyecek kadar hafifte olabilir fakat her ikisinde de sinir bozucu bir gün yaşamanıza sebep olacaktır. Hayattan aldığınız zevki azaltır, günlük yaşamınızı olumsuz yönde etkiler. Baş ağrısına ne iyi gelir konusundan önce başınızın ağrımaması için alacağınız önlemlerde önemlidir. Hayat standartlarınızı arttırmanız, kendinize vakit ayırmanız, dinlenmeniz, spor yapmanız ve sağlığınıza dikkat etmeniz sizi stres ve gerilimden bir nebze uzak tutacaktır. Eğer bunları yapacak şartlara ve koşullara sahip değilseniz daha önce belirttiğimiz yöntemler yardımıyla ağrılarınıza çözüm üretebilirsiniz.