Arpacık Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arpacık Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Arpacık Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler


Arpacık Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Tıp dilinde göz sili enfeksiyonu, halk arasında ise it dirseği olarak adlandırılan arpacık, göz kapağının üzerinde veya çevresinde kirpiklerimizin köklerinin enfeksiyon kapmasıyla oluşan enfeksiyona bağlı şişlik olarak tarif edilir. 

Arpacığın ilk evresi hafif şişliktir, bir sonraki evresinde kist oluşumu gerçekleşir ve bu evrede tıbbi ve cerrahi müdahale gereklidir. İlk belirtileri gördüğünüzde doktorunuza gitmenizi öneririz. 


Arpacık Belirtileri Nelerdir ? 

Stafilokok isimli bakterinin sebep olduğu enfeksiyon, göz üzerinde bir şişlik oluşturur aslında bu şişlik içi irin dolu bir apseden ibarettir. Gözde batma hissi, sulanma, kızarıklık ve acı biber sürülmüş hissi yaratır. Bu dönemde göz güneş ışınlarına karşı çok hassas olur. 

Arpacık Neden Olur ? 

Arpacık oluşumuna sebep olan başlıca sebep bakteri oluşumudur. Az öncede bahsi geçen Stafilokok adlı bakteri ve çeşitli bakteriler arpacık oluşumuna neden olur. Yağ bezelerinin tıkanması sonucu da arpacık oluşabilir fakat, %90 arpacık oluşumunun nedeni bakteri oluşumudur. Bu sebepler dışında vitamin eksikliği de arpacık oluşumuna neden olur. Vitamin eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve fiziksel yatkınlık ile arpacık oluşumuna sebep olur. Ayrıca aşağıda saydığımız sebeplerde arpacığın oluşumu için düşükte olsa bir sebeptir. 

  1. Kandaki yağ oranının artması 
  2. Stres 
  3. Alerjik durumlar 
  4. Fiziksel yatkınlık 
  5. Göz temizliğinin ihmal edilmesi
  6. Bazı cilt hastalıkları 


Arpacık Kendiliğinden Geçer Mi ? 

Bir çok kişi arpacığın kendiliğinden geçtiğini düşünür ve bu şekilde düşünen kişiler hiçbir şekilde göz hekimine gitmemiştir. Aslında sanıldığı gibi arpacık kendi haline bırakıldığında kendi kendine iyileşmez. Sadece fiziksel olarak şişliği iner fakat göz kapağındaki kıkırdakta yaşamaya devam eder. Göz kapağında yüzlerce beze olduğu için arpacık bir sonraki çıkışında değişik bir bölgede ve farklı bir boyutta çıkacaktır. 

Arpacık Tedavisi Nasıl Yapılır ? 

Arpacık tedavisinde en önemli etken hijyene dikkat etmektir. Yüzümüzü sabunla iyice köpürterek yıkamamız ve temizliğine dikkat etmemiz gerekir. Ayrıca ilk belirtilerinde direk hekime gitmek bir sonraki oluşumunda en hafife indirgenmiş olur. İlk belirtilerinin ardından evde yapabileceğiniz şey ise bir bezi ılık suyla ıslatarak gözünüzün üzerine koymak olacaktır. Bu şekilde 3-4 gün yapılan kompres işlemi sonrası enfeksiyon arpacık olan yerden dışa atılacaktır. Yine de önerimiz direk bir hekime gitmeniz olacaktır. 

Başlangıç seviyesinde olan bir arpacık için göze damlatılan bir damla su arpacık oluşumuna etkili bir yöntem olacaktır. Fakat ileri ki seviyelerde bu yöntem arpacık oluşumuna engel olmayacaktır. 

Eğer enfeksiyon seviyesine gelmiş ve göze iyice yayılmışsa ilaç tedavisi uygulanması gerekir. Bu ilaçlar doktor tavsiyesi ile alınmalıdır. 

Belirli bir süre sonra arpacık kendiliğinden ufalır ve toplanır. Bu demek oluyor ki arpacık yavaş yavaş sizde kronik bir hal almaya başlamış. Bu durum nüksettikten sonra artık ilaç tedavisi ile arpacığı küçültmek veya yok etmek mümkün olmayacaktır. Cerrahi müdahale yardımıyla enfeksiyon arpacığın içinden boşaltılacaktır. 

Evde Arpacık Tedavisi Nasıl Yapılır ? 

Size kesinlikle evde tedavi yöntemlerini önermiyoruz fakat bilgilendirme açısından evde arpacık tedavisi nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Halk arasında en çok bilineni mikrobu kırma özelliği olan sarımsağı ezerek arpacığın olduğu bölgeye sürmek fakat doktorlar tarafından önerilen bir yöntem değil. Bu yöntem haricinde yapılabilecekleri listelemek gerekirse; 

  • Patatesi soyarak iyice rendeleyin ve bir bezin içine rendelenmiş patatesleri doldurun, daha sonra gözünüzün üstüne yerleştirip bir süre o şekilde bekletin. 
  • Demlenmiş papatya çayını ılıtarak pamuğu batırıp arpacığın olduğu bölgeyi silebilirsiniz. 
  • Bol miktarda pişmemiş yani çiğ şekilde sebze tüketin özellikle sarımsak yemeniz çok fayda sağlayacaktır. Unutmayınız ki vitamin eksikliği de arpacık oluşumuna sebeptir bu yüzden bol bol sebze ve meyve tüketebilirsiniz. 
  • Rezene çayına pamuk batırılarak göze sürmekte arpacığı rahatlatıcı bir yöntemdir fakat, en doğrusu sizin bir hekime gidip tedavi görmeniz olacaktır.