Akne Ve Sivilce Tedavisi

Akne Ve Sivilce Tedavisi
Akne Ve Sivilce Tedavisi


Akne Ve Sivilce Tedavisi 

Akne tıkalı olan siyah ve beyaz noktacıklar, kırmızı kabarcıklar ve derinin altında bulunan iltihaplı derin kistler olarak seyreden bir hastalıktır. Genellikle yüz ve göğüslerde, omuzlarda ve sırtta görülen akne problemi ergenlik döneminde yüksek seviyede görülmektedir. Ergenlik döneminde birçok kişide sivilceli bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Ancak 20'li yaşlarda gelindiğinde sivilce oranı azalmakta hatta 40 yaşına kadar kimilerin de özellikle de kadınlarda adet dönemi yaklaştığı durumlarda sivilce görülebilir. Akne birkaç yıl içerisinde tedavi edilmeden gerilerken ancak estetik bir görünüm için tedavisiz kalmaya da gerek görülmemektedir. Ayrıca tedavi edilmeyen akne ve sivilceler ciltte leke bırakmaktadır. Akne ve sivilce tedavisi hastaların psikolojik açısından da rahatlamalarını sağlamakta deride kalıcı ve ciddi izlerden kurtarmaktadır. 


Akne ve sivilce tedavisi için genellikle bugün doğal yöntemlerin yanında lazer uygulamaları da hastalara sağlanmakta akne ve sivilce tedavisi ile çok daha parlak ve yaşam kalitesi yüksek bireyler haline gelebilmektesiniz. 

Erkeklerde ve bayanlarda ortaya çıkabilen akne sorunu erkeklik hormonunun artmasıyla yağ bezlerini uyarması ve büyümesi sonucu ortaya çıkar. Yağ bezlerinde bulunan yağların kanallardaki tıkanmalar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Sırt ve göğüs gibi bölgelerde akne artışı görülmekte bazen hormon bozuklukları nedeniyle akne ve sivilce oluşumu ortaya çıkabilmektedir. 

Folikül denilen yağ bezleri bir kanalda bulunarak sebum denen bir maddeyi etkili hale getirir ve bu madde kanal boyunca ilerlerken deri yüzeyindeki gözeneklerden dışarı atılır. Yağ bezi kanalının deriyi açıldıkları bölgelerde kanalda meydana gelen tıkanıklıkların olması iltihabın deri altında kalmasına neden olmakta ve akne sivilce sorununu meydana çıkarmaktadır. Akne ve sivilce tedavisi için öncelikli olarak derinin incelmesi ve gözeneklerin açılması için temizlenme gerçekleştirilmelidir. Gözeneklerin tıkanmasını engellemek amacıyla ve bakteri üretimini sonlandırmak için kimyasal maddelerin yağ bezi iltihaplanması meydana gelir ve yağ bezi kanalının duvarı çatlak ölü hücrelerin deri içinde dağılımına kızarıklık şişme ve iltihaplanma reaksiyonları gerçekleşmesine neden olurken ortaya çıkan bu görüntüde birçok kişinin kurtulmak istediği bir görüntü olarak meydana gelmektedir. Akne ve sivilce tedavisi için öncelikli olarak doğal yöntemler kullanılmalı ve gerek görüldüğünde lazer uygulamaları merkezler de gerçekleştirilmelidir. 

Doğal Akne Ve Sivilce Tedavisi İçin Gerekli Olan Uygulamalar 

Öncelikli olarak temizlenme gerekir. Derideki siyah noktalar yağ foliküllerinin deri üzerinde açıldıkları yerlerde ölü hücrelerin oluşturduğu tıkanıklıklardan kurtulmak gerekir. Siyah noktaların akne ile bir ilgisi yoktur. Cilt bakımı için iki kere sabunla yıkanması gerekir akne kirden kaynaklanmamakta cildi düzenli olarak cildinize iyi geldiğini düşündüğünüz bir sabunla yıkamak gerekir ve çoğu zaman da yanlış bilinen bir gerçek olarak aknenin kirden kaynaklandığı gibi çok ciddi yanlıştır. Sert bir şekilde cildin yıkanması nedeniyle de akne daha kötü bir hal alabilir. 

Akne ve sivilce tedavisi yiyeceklerden bağımsız olarak kendiliğinden iyileşebilir veya kötüleşebilir ancak tek başına yapılan diyet akneyi kontrol etmeye yetmezken akneyi arttıran gıdalar tüketmek sivilceye neden olabilir. Akne ve sivilce tedavisi uygulanırken yalnızca tedavi için gerekli olan ilaç veya yöntemleri değil bu gibi zararlı etkenlerden de korunmak gerekir. 

Güneş yani bronzlaşmak aknenin tedavisinde önemli olurken bu durum geçici olarak ortaya çıkmaktadır ve aynı zamanda güneşin aşırı ışıkları cilt yaşlanmasına ve kansere neden olabilmektedir. Bu nedenle akne ve sivilce tedavisi uygulanırken güneş ve solaryum kesinlikle hastalara önerilmez. Ayrıca güneş altındayken bu tür kişiler yağsız losyon tarzında güneş koruyucular kullanmalıdırlar. 

Kozmetikler akneyi etkileyen önemli nedenlerden biridir. Akneli bir cildi olan kişiler yağsız ve su bazlı olduğundan emin oldukları ürünleri kullanabilirler.